ŠOKANTAN PORAZ BIH NA GRBAVICI OD SJEVERNE IRSKE, ODLAZAK NA EURO OSTAJE SAMO SAN

Nogometna reprezentacija BiH večeras je na Grbavici šokantno poražena od Sjeverne Irske u polufinalu baraža Lige nacija za odlazak na Evropsko prvenstvo.

Čvrsta selekcija Sjeverne Irske je zasluženo slavila nakon lutrije i penala rezultatom 4:3.

Na Grbavici, koja je večeras bila ispunjena navijačima, po prvi put otkako je proglašena pandemija koronavirusa, moglo se dosta toga vidjeti.

Početak utakmice počeli smo izuzetno ofanzivno preko brzonogog Višće, koji je već u 10. minuti kreirao prvu šansu za Krunića, ali fudbaler Milana se nije snašao najbolje.

Ipak, već u 14. minuti poveli smo. Cipetić je odlično probio po desnoj strani, uputio odličan centaršut u peterac, a na pravom mjestu ovaj put neprikosnoven je bio Rade Krunić, koji zabija za veliko slavlje malog broja navijača na Grbavici.

Samo minut kasnije Sjeverna Irska je mogla do izjednačenja, ali nevjerovatnom odbranom Ibrahim Šehić je spasio svoj gol.

Igrala se 24. minuta kada smo ponovo imali dobru šansu. Krunić je propustio loptu Pjaniću, a novi veznjak Barce šutira za malo pored gola.

U finišu prvog poluvremena mogla je Sjeverna Irska do izjednačenja, ali Dallas nije bio precizan, te se na odmor odlazi sa minimalnom prednošću “Zmajeva”.

Početak drugog poluvremena protekao je u mnogo boljoj igri gostiju. Inicijativu su krunisali u 53. minuti, kada nesporazum kompletne naše odbrane koristi McGinn koji pogađa za 1:1.

Samo minut kasnije mogli smo ponovo do vodstva, ali Krunić šutira pravo golmana Sjeverne Irske, da bi smo u kontranapadu imali mnogo sreće i spasili čist gol.

U 61. minuti Pjanić je pokazao zbog čega igra u Barceloni, ali na žalost njegov slobodnjak završio je na prečki golmana Peackocka.

Novu šansu imali smo u 64. minuti, ali nakon nekoliko dodavanja, golman Peackock odlično brani udarac Hadžiahmetovića.

Uslijedio je tada nešto mirniji period, bez nekih većih šansi na obje strane. Nakon odigranih 90. minuta nije bilo pobjednika, te su uslijedili produžeci.

Jedinu šansu u prvom produžetku imali su gosti, ali Šehić je opet odlično odbranio pokušaj Jonesa.

U drugom produžetku smo gledali manje više dosadan nogomet, a nervoza je očigledno učinila svoje, te se nije previše rizikovalo, a pobjednika su odlučili penali.

Više sreće u lutriji imali su fudbaleri Sjeverne Irske koji su nam tako nanijeli jedan od najtežih poraza u historiji reprezentativnog fudbala.

Odlazak na Evropsko prvenstvo će tako za naše najbolje nogometaše ostati samo nedosanjani san. Nažalost.