Dio je to poruke emitovane na lokalnoj radiostanici, a to je bio jedan od uvoda u masovne zločine na području Prijedora. Ubijeno je 3.176 Prijedorčana, neki od njih još nikada nisu pronađeni. Od 3.176 ubijenih 102 je djece.

Uživo za Vijesti u 7 javila se naša novinarka Amina Bešo koja je izvještavala o današnjem obilježavanju Dana bijelih traka, a njen sagovornik bio je Fikret Bačić, predstavnik roditelja ubijene djece u Prijedoru.
Bačić je istakao da već godinama postoji inicijativa da se izgradi spomenik ubijenoj djeci ovog grada, ali saglasnosti do sada nije bilo.

- Inicijativa za izgradnju spomenika ubijenoj djeci Grada Prijedora počela je 2012. godine. 2013. sam počeo skupljati potpis za peticiju građana i 25. novembra 2014. godine sam predao peticiju i opismenio sam taj naš zahtjev, šta mi želimo i kako vidimo taj spomenik, a to je da taj spomenik bude edukativnog karaktera, ne nikako uvredljivog, na kojem bi pisalo „Ubijenoj djeci Grada Prijedora“, zatim ime i prezime djeteta sa starosnom dobi u tom momentu. Od prvih momenata to nije išlo, nije bilo shvatanja šta mi želimo, bilo je negiranja, međutim, danas je to sasvim druga priča. Danas vam niko u Prijedoru neće reći da taj spomenik ne treba ili da je protiv tog spomenika. I Gradske vlasti su promijenile svoje mišljenje i stvar je došla do toga da odaberemo lokaciju, tako da su nam ponudili sedam lokacija i mi smo izabrali onu koju želimo – kaže Bačić.
- Ostalo je da se još razgovara sa predsjedavajućim stranaka u Prijedoru, pa da načelno dogovorimo kako i šta da ide na skupštinu. Trebat ćemo oformit i tijelo koje će voditi izgradnju tog spomenika, zatim da raspišemo tender o idejnom rješenju, da vidimo koji su to gabariti spomenika i kako da ga izgradimo. Mislim da u ovom momentu nema dileme da to skupština neće odobriti – istakao je.

Roditelji ubijene djece Prijedora se nadaju kako će naredne godine Dan bijelih traka moći obilježiti upravo na izgrađenom spomeniku.
- I ja sam jedan od tih koji se nada i vjerujem ukoliko dinamika bude išla kako je počela ove godine, mi bi naredne godine ako Bog da mogli krenuti sa ovog Trga prema spomeniku i tamo odati počast ubijenoj djeci, pomoliti se svako na svoj način i to bi bio jedan kraj ovoga svega što traje već devetu godinu, da ili ne, ja sam optimista i vjerujem da će biti to. Nema nikakve potrebe da se osporava, došli smo do posljednjeg dokumenta kojeg ću predati i to je ispunjeno prema planu koje Gradske vlasti traže – naglasio je Bačić.
Kada je riječ o povratku i povratnicima u ovaj grad, Bačić ističe da se on vratio prije 21 godinu. Intenzivan povratak je bio 1999. i 2000. godine i danas se više niko ne vraća.
- Neki su izgradili kuće, ali su u inostranstvu i ponekad dođu – kaže.
- U početku je bilo problema, ali danas nema incidenata osim pojedinaca koji nešto žele, međutim, to osuđuju i Gradske vlasti i predstavnici svih naroda, ako to imamo u vidu onda možemo reći da suživot ide ka napretku. Izgradnjom ovog spomenika i rješavanjem drugih pitanja koja su za nas povratnike bitni, može se reći da će Prijedor postati onaj grad koji je bio i prije rata – kazao je, između ostalog, Fikret Bačić, predstavnik roditelja ubijene djece u Prijedoru, gostujući u Vijestima u 7 Hayat televizije.
Pogledajte video OVDJE.
(Ismar Imamović)