To će proizvodima iz Srbije omogućiti potpuno slobodan pristup tržištu od oko 180 miliona potrošača, ali Evropska komisija već je upozorila da će Srbija morati raskinuti taj trgovinski sporazum s ruskom Evroazijskom ekonomskom unijom kada se i ako se pridruži Evropskoj uniji.
Potrebna velika ulaganja
Reakcija iz Evropske unije bila je iznenađujuće blaga: Vučić je vjerovatno očekivao signale ljutnje iz Brisela, ali stigla je skoro ravnodušna poruka kako EU takvom aranžmanu ne pridaje osobit značaj. Očito, u EU su svjesni ekonomskih pokazatelja koji i nisu baš impresivni. Srpski izvoz robe u Rusiju pada i dojam je da nisu dobro iskorišteni ni postojeći sporazumi, piše Blic.
Naime, sporazumi Srbije s Rusijom, Bjelorusijom i Kazahstanom, prema kojima se gotovo 95% robe ne carini, uprkos tome što je Moskva pod sankcijama Zapada, nisu mnogo pomogli. Ove godine, u usporedbi s prošlom smanjen je izvoz Srbije u Rusiju za 8,7%.
Prošle godine trgovinski promet Srbije sa zemljama EAEU-a iznosio je 3,4 milijarde dolara, od čega se većina odnosi na Rusiju, odnosno oko tri milijarde eura. Od tog iznosa, na izvoz Srbije u Rusiju otpada 1,1 milijarda dolara, što je manje nego što Srbija izvozi u Bosnu i Hercegovinu. Srbija s Rusijom ima izrazito negativnu trgovinsku bilansu – 3:1 u korist Rusije!