Stav u BiH je da je ta lokacija nedopustiva jer je nalazi uz samu granicu i u slivu rijeke Une, koja je zaštićeno područje, a poseban akcenat je na činjenici da bi, odlaganjem tog radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva, bilo ugroženo zdravlje oko 250.000 stanovnika.
U Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH potvrđeno je da je ministar Staša Košarac za danas sazvao sastanak na koji su pozvani čelnike timova koji su lani formirani da bi predočili šta je do sada urađeno i šta je u planu, imajući u vidu da posljednji potezi iz Hrvatske ukazuju da tamošnji nadležni nemaju namjeru da odustanu od te lokacije na prostoru bivše kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori, piše Glas Srpske.
Ekspertski tim sa stručnog stanovišta treba da napravi sveobuhvatnu analizu stanja i predvidi sve moguće negativne uticaje na okolinu koji bi se desili u okruženju vojnog skladišta “Čerkezovac”, a pomoć će mu biti i drugi dio stručnjaka, angažovanih u Pravnom timu.
Predsjedavajući Ekspertskog tima Emir Dizdarević, koji je i zamjenik direktora Regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu sigurnost BiH istakao je jučer da u izvještaju predložili i nekoliko mjera.
- Plan je da formiramo tri grupe sa jasnim zadacima i da u cijelu priču uključio i seizmologe imajući u vidu seriju zemljotresa koji su se desili od početka godina u blizini lokacije Trgovske gore te da jednom mjesečno sa kolegama iz pravnog tima razmatramo sve – rekao je Dizdarević i dodao da će se tražiti model i finansiranja vanjskih saradnika u tom timu.