SRAMOTNA ODLUKA TUŽILAŠTVA BIH: NEMA ISTRAGE ZA GRANATIRANJE TUZLE

Tužilaštvu BiH trebalo je 15 godina da donese odluku o nesprovođenju istrage protiv pet osoba prijavljenih za granatiranje Tuzle.

Sada reaguju porodice stradalih, ali i pravna struka, ocjenjujući odluku sramotnom i ukazujući na anomalije bh. pravosuđa.

Fondacija Istina Pravda Pomirenje podnijela je 16. maja 2007. godine Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv pet osoba za artiljerijsko djelovanje po Tuzli, a za koje su procijenili da postoje osnovi sumnje da su u periodu od 1992. do 1995. počinili ratni zločin.

  • Iako nema jedinstvene baze podataka o svim civilnim žrtvama ubijenim u Tuzli od 1992. do 1995. godine, prema podacima kojima raspolaže fondacija, a koji uključuju i žrtve masakra na Kapiji, u ovom gradu je ubijeno više od 200 civila – naveli su iz Fondacije Istina Pravda Pomirenje.

DECENIJU I PO SASLUŠAVALI 150 SVJEDOKA

Tužilaštvo BiH u januaru ove godine obavijestilo je fondaciju o nesprovođenju istrage protiv prijavljenih, odnosno Mila Dubajića, Momira Zeca, Veljka Brajića, Milana Nedeljkovića i Dobrašina Praščevića.

  • U svom obrazloženju Tužilaštvo BiH tvrdi da ne postoje osnove sumnje da su prijavljeni počinili navedena krivična djela, odnosno zločin protiv čovječnosti, ratni zločin protiv civilnog stanovništva i povrede zakona i običaja rata jer niko od saslušanih 150 svjedoka nije mogao dovesti u uzročno posljedičnu vezu prijavljene i konkretne radnje izvršenja – naveli su iz Fondacije Istina Pravda Pomirenje.

Iz Državnog tužilaštva obrazložili su da prikupljeni dokazi potvrđuju da je u periodu od 1992. do 1995. Tuzla granatirana i da su tom prilikom ginuli i ranjavani civili, uništavani kulturni i vjerski objekti, ali da se ta granatiranja nisu mogla dovesti u uzročnu posljedičnu vezu sa prijavljenim osobama.

Shodno tome, kako je istaknuto iz tužilaštva, ta pravosudna institucija formirala je predmet protiv NN osoba u kojem će i dalje poduzimati istražne radnje i prikupljati dokaze, a sve s ciljem otkrivanja počinilaca ovog krivičnog djela.

Arhiv

PREDMET MOŽE BITI VRAĆEN NA POČETAK, MOGUĆA I APELACIJA USTAVNOM SUDU BIH

Aktuelnu odluku ovaj tuzlanski advokat smatra razočaravajućom, prije svega za članove porodica žrtava, ali i sve ostale građane Tuzle i Bosne i Hercegovine.

  • Mislim da će se na ovakvu odluku žaliti udruženja građana koja su podnijela prijavu te da će Ured glavnog državnog tužioca imati obavezu da preispita tužilačku odluku, vrativši predmet u početnu fazu. Ukoliko se to desi, potrebno je precizno odrediti rokove u kojima će se kolegij Tužilaštva BiH zauzeti za rješavanja nekih temeljnih pitanja. U suprotnom, mi ćemo vrlo brzo imati apelaciju pred Ustavnim sudom BiH od porodica žrtava ovog strašnog zločina – naglasio je Alić.

Odluka je sramna i za članove porodica ubijenih Tuzlaka 25. maja 1995. godine, kada je granatom ispaljenom sa agresorskog položaja sa planine Ozren na Kapiji ubijena 71 mlada osoba, a blizu 200 ih je ranjeno.

  • Ova odluka da nije tužna, bila bi veoma smiješna. Znati za saradnike, odnosno ko su, koje su funkcije obavljali i odakle su, a ne učiniti ništa je sramotno. Osim, ako i njima nije dopušteno kao Novaku Đukiću da napuste BiH. Tužilaštvo, izgleda, želi da mi roditelji hapsimo te ljude jer dovoljno dokaza im je proslijeđeno od Tužilaštva Tuzlanskog kantona – kaže za Klix.ba Zineta Hidanović, čiji je sin ubijen u masakru na Kapiji.

Iz Fondacije Istina Pravda Pomirenje najavili su podnošenje žalbe na aktuelnu tužilačku odluku, zaključivši da je ona pokazala kakvo je stanje u pravosuđu u Bosni i Hercegovini.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

NSRS USVOJILA ZAKLJUČKE: PONIŠTITI SVE ODLUKE SCHMIDTA

0
Narodna skupština bh. entiteta RS usvojila je zaključke u kojima se zahtjeva da međunarodna zajednica povuče izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje je donio visoki predstavnik Christian Schmidt.