Srebrna svilenica cvjeta od marta do augusta, a raste u područjima s tropskom i suptropskom klimom u Aziji, Africi i Australiji.
Koristi se već hiljadama godinama u alternativnoj medicini za sve od smanjivanja simptoma gastritisa i drugih probavnih smetnji do liječenje zmijskog ugriza ili malarije. Zahvaljujući svojim brojnim zdravstvenim blagodatima postala je popularna u cijelom svijetu.
Indijci je zovu Meshashringi ili gurmar što se prevodi kao uništavač šećera jer se u ayurvedi najčešće koristi za liječenje glikozurije.
Lišće i korijenje srebrne svilenice, naime, sadrže gimnemičnu kiselinu koja smanjuje apsorpciju šećera u probavnom traktu, normalizira šećer u krvi, ali i smanjuje apetit.
Uz to srebrna svilenica pospješuje izlučivanje urina, poboljšava rad gušterače, a pokazalo se i da suzbija želju za slatkim te tako pomaže kod održavanja normalne tjelesne težine što je jedna od važnih osnova dobra zdravlja.
Na regionalnom tržištu najčešće se pojavljuje u obliku čajnih mješavina ili kapsula kao dodatak zdravoj prehrani te kao pomoć osobama s predijabetesom, prenosi Zadovoljna.hr.
Ako već konzumirate lijekove za dijabetes, nemojte piti ove pripravke bez konzultacije s doktorom jer oni mogu opasno sniziti količine glukoze u organizmu. Konzumacija se ne preporučuje niti trudnicama i dojiljama, te osobama koje i inače imaju niske razine glukoze.
Čajevi na bazi srebrne svilenice se obično piju 15 minuta prije obroka, a kapsule nekoliko puta dnevno s obrocima i toplom vodom.