Srbijanska prijestolnica je jučer po zagađenju pretekla Peking, Delhi, Jakartu, Lahor… Među deset gradova sa najzagađenijim zrakom našli su se i Sarajevo, koji je na četvrtom mjestu, i Skoplje koje je na osmom. U Skoplju se ipak nešto lakše diše, jer je zrak ocijenjen kao “nezdrav za osjteljive grupe”.
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, koja vrši monitoring kvalitete zraka u Srbiji, i čije podatke aplikacija AiRVisual između ostalog koristi, u Beogradu je najgore stanje u Starom Gradu i Novom Beogradu gdje je zrak ili zagađen ili jako zagađen, i to zahvaljujući visokoj koncentraciji čestica PM10.
Državna Agencija bilježi i veoma zagađen zrak u Pančevu, Kosjeriću, Valjevu i Novom Sadu.
Reuters je prije dva dana objavio da se iz predgrađa Beograda uzdiže gust dim koji je posljedica paljenja polja, budući da poljoprivrednici vjeruju kako je paljenje korova i stabljika kukuruza dobro za tlo.
Kada se tome dodaju ispušni plinovi iz starijih automobila, grijanje na čvrsto gorivo, industrija i okolni rudnici ugljena, jasno je zašto otrovna izmaglica prekriva grad od dva miliona ljudi, piše Reuters.
Prema podacima Agencije za životnu sredinu Europske unije, kvaliteta zraka u centru Beograda u četvrtak je bila ocijenjena kao opasna po zdravlje.