- Pored toga što se brže širi, postoje dokazi da je novi soj povezan s višim stepenom smrtnosti – rekao je Johnson na konferenciji.
Vakcina koja trenutno koristimo je učinkovito i protiv novih varijanti, rekao je Johnson i naglasio da je upravo novi soj razlog zbog koje je britansko zdravstvo pod snažnim opterećenjem.
Glavni savjetnik britanske vlade Patrick Vallance dodatno je pojasnio izjavu premijera.
- Rekao je da nema razlike u smrtnosti među pacijentima koji su zaraženi različitim sojevima. “Međutim, kada se gledaju podaci o svima koji su pozitivni postoje dokazi da postoji povećan rizik kod onih koji su zaraženi novom varijantom virusa”, kazao je Vallance.
Dodao je da dokazi još uvijek nisu snažni i da svi podaci još nisu potpuno potvrđeni.
- Dodatno smo zabrinuti da bi mutirani virusi mogli biti otporniji na vakcinu”, rekao je i dodao da je potrebno “više kliničkog istraživanja” novih sojeva.
Britanski soj pronađen u 50 zemalja
Ranije studije su pokazale da se britanska varijanta virusa širi 30 do 70 posto brže od ostalih, a moguće je i da je oko 30 posto smrtonosnija.
Od hiljadu 60-godišnjaka koji su zaraženi starom varijantom, očekuje se da će ih preminuti deset. Ali, kod nove varijante taj broj se penje na 13.
Razlika je vidljiva kad se gleda uzorak u kojem su svi koji su zaraženi koronavirusom, dok se povećanje smrtnosti ne vidi ako se analizira samo hospitalizirane slučajeve.
Britanska varijanta virusa je postala najraširenija varijanta u Engleskoj i Sjevernoj Irskoj, a proširila se na više od 50 zemalja.
Pfizerovo i Oxfordovo cjepivo je učinkovito protiv britanskog soja, ali postoje određeni stepen zabrinutosti zbog mutiranih sojeva iz Južne Afrike i Brazila.