- Imamo vrhunsku laboratoriju, na nivou najboljih evropskih, sposobnu da precizno, bez greške detektuje kod životinje postojanje ptičije gripe. Najvažnije je što prije reagovati na sumnju o postojanju virusa. Procedura je jednostavna.
Po primanju poziva naši inspektori izlaze na teren, uzimaju uzorak i testiraju ga nakon čega imamo tačan nalaz. To se sve dešava u roku 24 sata. Zavisno šta pokaže nalaz, ide se u daljnje procedure, sprovedu se adekvatne mjere zaštite, uništavanja oboljelih životinja, piše Faktor.
Ptičija gripa mijenja svoju strukturu i zbog toga postoji ozbiljna prijetnja za pandemiju. No, imamo dovoljno iskustva kada je ova bolest u pitanju – kaže Fejzić.
Naš sagovornik posebno naglašava sljedeću činjenicu.
- U svom sadašnjem obliku virus ipak nije posebno opasan za opću ljudsku populaciju jer nema prijenosa sa čovjeka na čovjeka, tako da su infekciji izložene samo osobe u relativno intenzivnom kontaktu s oboljelim pticama.
Imali smo prije izvjesnog vremena slučajeve ptičije gripe na području Prijedora i Sarajeva. Sjećate se da je visoko patogena ptičija gripa, podtip H5, pronađena prije dvije godine kod dva labuda u sarajevskom Zoološkom vrtu “Pionirska dolina”. Tada je privremeno bila i zatvorena “Pionirska dolina” – ističe Fejzić.
Prema njegovim riječima, mnogo više razloga za zabrinutost imamo zbog vijesti iz Kine.
- Korona virus me epidomiološki više zabrinjava od ptičije gripe. Korona je zasad nepoznat protivnik i zato je posebno opasan. Prenosi se sa čovjeka na čovjeka, to je virus koji je zajednički za ljude i životinje – podvlači Fejzić.
Dekan je nedavno boravio u Kini i na mjestu dešavanja se uvjerio kako se u toj zemlji provode preventivne mjere kada su u pitanju prenosive bolesti.
- Prije četiri-pet mjeseci bio sam u posjeti u Kini. Na aerodromu u Pekingu, osim uobičajene kontrole na metal, putnicima se provjerava i tjelesna temperatura nakon čega se sa sigurnošću može znati da li je neko doputovao bolestan.