Čini se da upravo povjerenje u pravosudne institucije nikad nije bilo manje u našoj zemlji. U sistemu ima onih koji se ne plaše progovoriti, osuditi, nazvati stvari pravim imenom. Naš gost u današnjem izdanju „Dobar dan BiH“ bio je sudija Suda Bosne i Hercegovine Branko Perić, koji je otvoreno govorio o ovoj temi.
Radom pravosudnih institucija u našoj zemlji građani su odavno nezadovoljni i to pokazuju brojne kako domaće tako i strane analize javnog mišljenja. Nedavno smo imali priliku vidjeti da nije zadovoljna ni vlast. Izvještaj o radu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, institucije na vrhu pravosudne piramide, nije dobio nijednu ruku podrške u državnom parlamentu. Na pitanje, kome treba pravosuđe kojim nisu zadovoljni ni građani ni vlast, odgovara:

- Svako normalan bi postavio takvo pitanje. Došli smo u apsurdnu situaciju, i više sam tužan od te priče. Ne postoji nikakav potencijal da se te stvari počnu ozbiljno razmatrati. Besmisleno je ono „primljeno k znanju“, kakvo znanje. Parlamenu ne treba izvještaj VSTV – a i može bez toga da razmatarju stanje u pravosuđu.
- Danas niko nema odgovornosti, trebao bi postojati stalni dijalog sudske, zakonodavne i izvršne vlasti, a kod nas to ne postoji. Milan Tegeltija je to pokazao odlaskom na odmor dok sastanak traje. VSTV bi trebao da inicira dijalog s Parlamentom, da traži od njih stavove i mišljenja, a ne samo reći kako im ne mogu diktirati.
- Politika je itekako ušla u pravosuđe na razne načine, i tvrditi drugačije je apsurd. Očigledno je da postoje neki vanjski utjecaji, to mogu biti utjecaji političara, ali ne i politike. Naše pravosuđe je bolesno, u njemu ne postoji nikakav dijalog, niti u pravnim pitanjima, niti o stanju. Mi smo mrtvo more, ljudi koje ništa ne interesuje.

- Meni je stalo do ugleda pravosuđa i sve ovo mi je teško slušati – pojasnio je Perić.
Građani su nezadovoljstvo iskazali protestima.
- Građani nemaju drugi način da se bore, jer kod nas kao da ne postoji država, čini mi se da je došao kraj svega. Mi smo društvo sunovrata, i postoji nešto što ima cijenu ali nema nikakvu vrijednost. Sa svime možemo trgovati, i bojim se da ću doživjeti vrijeme kada će se trgovati i sudskim presudama. Institucija VSTV -a postoji trenutno samo za skandale, tako ne postoji ni politika, nego je to neka vrsta trgovine.
- Ovakvo pravosuđe koristi samo onima koji ga koriste za svoje pozicije i napredovanja.
Na pitanje, je li rušenje pravosudnih institucija iznutra politički projekat ili želja pojedinaca iz političke sfere da se zaštite od krivičnog progona, odgovara:
- Politika nesumnjivo ima interes da vrši uticaj na pravosuđe i to je vječna tema. Njima je to legitimno i žele da utiču na sve, oni su stvorili pravosuđe u kojem su oni nekažnjivi, mislim da zbog toga i ne žele da razmatraju stanje u pravosuđe. Njihov konačni cilj je da oni imaju sudije i tužioce, tako da bi na njih uticali. Ali oni istinski ne razmatraju stanje u pravosuđu, da to žele bilo bi priča i o procesuiranju korupcije, i drugim važnim temama – pojašnjava sudija.
Mi danas u državi nemamo čak ni predmeta, konkretno u entitetu RS posljednje tri godine nema nijednog predmeta u vezi s korupcijom.
- Kako je to moguće, to znači da pravosuđe šalje poruku da kod nas predmet korupcije nikad neće biti pravilio rješen. Ne mogu biti lud da kažem da u RS nema predmeta o korupciji, kad znam da ima.Nema šanse da to tako bude. Kada je politika došla u situaciju da trguje, sve je postalo jasno. Korupcija je suština vlasti koja se formira u državi poslije izbora – poručio je Perić.
Video pogledajte OVDJE.