- Sezonski je posao, radim već 6-7 godina ovdje, nadam se nekom opstanku možda zimu, i tako, ova godina je malo loša, prošla je bila bolja, a možda će biti bolja i dogodine”, kazao je za RTL konobar Ivan Katurić.
Bolji bi trebali biti i uvjeti rada za sezonce, jer je istraživanje Novog sindikata pokazalo da nisu zadovoljni plaćama, radnim vremenom ni sigurnošću na radnom mjestu. I odnosi sa šefovima su im nikakvi. Od jedan do pet svoj sezonski život ocijenili su s nesretnom i nezadovoljnom dvojkom.
Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata Hrvatske, potvrđuje da su sezonci koji nemaju ugovor za stalno prisiljeni pristati na sve i svašta.
- To je praksa koju vidimo, gdje god se okrenemo. Znači, ako treba ostati duže, raditi prekovremeno, ako treba otići u lošije radne uvjete, očito je da se poslodavci oslanjanju na sezonske radnike, nego na radnike koji su za stalno”, tvrdi Iveković
Opuštanja u sezoni nema čak ni za one koji su poput Ivana zadovoljni plaćom.
- Teško, je ali mora se izdržati, 35-36 stupnjeva bude, pije se puno tekućine i preživi se. S primanjima sam zadovoljan, ali jedino to dođe zima, potroši se sve do Nove godine i onda borba”, tvrdi Ivan.
U borbi radnika i poslodavaca sudi Državni inspektorat. Od početka juna samo u tzv. Djelatnostima pružanja smještaja i hrane, gdje su u velikom broju zaposleni sezonci, izvršili su 205 inspekcijskih nadzora. Utvrdili su sumnju u 102 prekršaja, a 40 poslodavaca mora na sud zbog neprijavljivanja radnika i prekovremenih sati.
Ali unatoč tome ostaju, jer izbora nemaju. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje s burze je na sezonskim poslovima zaposleno više od 18.000 ljudi.