Ona je upozorila kako je činjenica da imamo heterogeno obrazovanje.
- Zbog toga je kriv Ustav, kojeg je nametnuo Dayton. Moguće je napraviti promjene bilo kakve u okviru pojedinačnih administrativnih jedinica. Svjedok tome je Kanton Sarajevo u posljednje vrijeme. Znatno su vidljivi ohrabrujući koraci koji se tiču nauke, obrazovanja i drugih oblasti – naglasila je Tanović.
Istakla je problem velikog broja nadležnih koji su zaduženi za obrazovanje, kojih kako kaže Tanović ima 12 ili 14.
- Iz tog proizilazi da imamo mnogo akademija. Normalno je da države imaju akademije nauka i umjetnosti. Između ostalog i mi smo imali svoju koja i danas postoji. Međutim, počele su se pojavljivati neke akademije na etničkom principu. Tako se napravila akademija nauka i umjetnosti RS-a, kasnije Herceg Bosne. Umjesto da imamo jednu akademiju i u njoj mnogo snažnu sekciju, mi imamo multipolirano društvo akademika. Dugo vremena, a i sada je njeno finansiranje upitno. Nažalost, taj problem oko finansiranja najviše utiče na naučne institucije i još uvijek nije riješen. Osim toga, neki političari su nekako postali akademici tih akademija ili počasni doktori drugih akademija. Čim se politika umiješa, tu se ne može ništa dobro očekivati – navela je Tanović.
Tanović je mišljenja kako je jedan od razloga odlaska porodica iz Bosne i Hercegovine u strane zemlje između ostalog i zbog lošeg obrazovanja.
- Strah od loše persepktive sadrži svašta. Između ostalog uvjerenje da obrazovni sistem nije dobar i da naša djeca ovdje nemaju perspektivu. Kroz mlađu djecu vidite da su škole siromašne. Ako vidite da su nastavnici koji podučavaju vašu djecu zbog materijalnog statusa nezadovoljni, ni djeca ne mogu biti zadovoljna onim što uče. Zrele i ozbiljne ljude najviše motiviše budućnost njihove djece i tada odluče da napuste zemlju – smatra Tanović.
Kada su u pitanju obrazovne reforme, pohvalila je Bolonjsku kazavši kako je to najbolja reforma koju je naše obrazovanje imalo.
- Uvođenjem Bolonjske reforme nije učinjena veća šteta. Bolonjska reforma je najbolja reforma koju smo imali, a ja se sjećam raznih reformi. Ta reforma je kreirana od strane jedne velike grupe velikih eksperata za visoko obrazovanje u Evropi. Najgore su bile reforme koje smo mi sami izmišljali. To je tada bilo moguće. Svaki fakultet je bio sasvim samostalan. Bolonja priznaje univerzitete i kaže kada upisujete fakultet da upisujete Univerzitet, tačnije visokoškolsku ustanovu – naglasila je Tanović.
(Mehmed Sultanović)
Video pogledajte OVDJE