Važan dio razrađenog kriminalnog sistema koji je osmišljen i razvijen pod strogom kontrolom moćnih pojedinaca omogućio je Zoranu Krtaliću da stekne naglo bogatstvo i tako preuzme kontrolu nad Kantonalnim Sudom u Mostaru, piše portal www.novi-vjetar.com
Davne 1992. godine osoba pod imenom Zoran Guzina odlučio je promjeniti identitet, i to ne bilo kakav, već vjerski i politički.
Preko noći i u jeku ratnih sukoba Pravoslavna crkva gubi dvoje vjernika, a Katolička dobiva dvoje, dok u isto vrijeme nadležna administracija zaprima zahtjev za promjenu prezimena i to pogađate – bračni par Guzina postaje Krtalić.
Naravno, Krtalić je tada promjenio i dres u kojem uživa i danas.
Kadija te tuži – kadija ti sudi
Ova davno izrečena mudra izreka želi reći da nema pravde, a najviše je nedostaje u Kantonalnom Sudu u Mostaru.
Krtalić je poznat po predmetu, a o čemu su pisali brojni domaći i svjetski mediji, “Dvije škole pod jednim krovom” gdje je Kantolni Sud u Mostaru na čelu sa Krtalićem poništio presudu Općinskog Suda u Mostaru i nastavio sa diskriminacijom djece u školama.
Neslužbeno, u hodnicima zgrade Suda i van nje Krtalić važi za jako sposobnog Sudca čiji je hobi primanje mita pa tako za njegove usluge oslobađajuće presude Mostarci trebaju izvdojiti od 5.000KM do 10.000KM, naravno, u zavisnosti od težine predmeta, piše www.novi-vjetar.com
No, ovo nije prvi ni posljednji slučaj koji je obilježio karijeru sadašnjeg potpredsjednika Suda u Mostaru i po neslužbenim informacijama istražni organi su već duže vrijeme upoznati sa “remek djelima” Zorana Krtalića.
VSTV BiH bio upozoren na korupciju Krtalića
Po dostupnoj dokumentaciji, najviše prava od svih da priča o kriminalu Zorana Krtalića ima poznata odvjetnica Nevenka Oručević.
Ona je više puta prethodnih godina upozoravala usmeno i pismeno Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH o kriminalnim djelima Zorana Krtalića.
Naime, po dostupnim podacima, Krtalić je nezakonito dodjeljivao predmete sebi i iste riješavao ekspresno a sve uz veliku materijalnu korist.
Neuspjeh VSTV-a da otvori oči na sav kriminal koji se još uvijek odvija u Kantonalnom Sudu u Mostaru u BiH zbog potpredsjednika Suda Zorana Krtalića, omogućio je upravo Krtaliću da svoje naglo bogatstvo stečeno kroz primanje mita uloži u skupocjenu vilu na Buni pored Mostara, te imovinu u hrvatskoj, stan u Makarskoj i dva stana u Zagrebu.
Uz potporu supruge Branke koja je zaposlena na mjestu Tužiteljice Kantonalnog Tužilaštva HNK, Krtalić je imao pristup i povjerljivim dokumentima iz Tužilaštva u Mostaru što mu je omogućilo bolje pregovore sa moćnicima koji su presude plaćali.
Slučaj osiguranje
Slučaj Đonko na početku je izgledao kao završetak dugotrajnog sudskog procesa a ustvari je postao ponovno dokazivanje kriminalnih radnji Zorana Krtalića.
Naime, Adis Đonko je prije 11. godina tužio osiguranje za naplatu štete i od tada do danas dobio dvije presude u njegovu korist.
Kada je napokon slučaj došao na red i nakon što su zaprimili informaciju da je predmet dodjeljen Zoranu Krtaliću, odvjetnička kancelarija Đonko koja zastupa tužitelja tražila je izuzeće sudije bez navedenih razloga.
Razlozi su kako saznajemo privatne i poslovne veze Zorana Krtalića sa tuženim.
Nakon što nije odgovoreno u vezi izuzeća sudije, Krtalić osjećajući da gubi tlo pod nogama nezakonito šalje predmet na Vrhovni Sud FBiH i to bez znanja predsjednice Suda u Mostaru a s ciljem da bi se predmet dodjelio drugom Sudu u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.
Po dosadašnjoj praksi, Vrhovni Sud FBiH šalje predmet u najbliži Kantonalni Sud, što je u ovom slučaju Kantonalni Sud u Širokom Brijegu.
Ne bi ništa bilo sumnjivo da upravo Krtalić nije već kontaktirao njemu bliske sudije i naredio ekspresno rješavanje navedenog predmeta u korist tuženog.
Zakoni očigledno ne važe za ljude poput Krtalića i njegovo grubo kršenje tih zakona prolazi nekažnjeno.
Tko štiti Zorana Krtalića i zašto se VSTV BiH nikada nije oglasio po prijavama koje su pristizale godinama protiv Krtalića i njemu bliskih ljudi?