TRAMPOLINI MOGU BITI OPASNI ZA DJECU, ALI AKO IH SVEJEDNO KUPUJETE, OVO MORATE ZNATI

Trampolina je prilično jednostavan komad opreme. Koristeći samo nekoliko komponenti - uglavnom tkaninu, metalni okvir i opruge - trampolin je sposoban proizvesti ogromnu količinu zabave. Nažalost, kao i svaka aktivnost koja uključuje prkošenje gravitaciji, ova zabava može biti poprilično opasna.

Prema National Electronic Injury Surveillance Systemu, u SAD-u svake godine više od 100 hiljada ljudi zadobije povrede uzrokovane skakanjem na trampolini. Od toga je riječ o čak 85 posto povreda djece.

Većina povreda uključuje slomljene kosti, iako su traume glave i trbuha također česta pojava. Naravno, to je stvorilo dosta kontroverzi oko korištenja i posjedovanja trampolina.

  • Najčešće ozbiljne ozljede na trampolinima su prijelomi gležnja i potkoljenice, ozljede glave kao što su prijelomi lubanje i potres mozga te teške ozljede koljena poput puknuća prednjeg križnog ligamenta”, rekao je dr. Amir El Shami za Business Insider.

El Shami se specijalizirao za fizikalnu medicinu, kao i rehabilitaciju te medicinu sporta na Sveučilištu u Illinoisu i tokom godina je vidio brojne povrede povezane s trampolinom. Kaže da se istegnuće gležnja i zapešća, kao i kontuzije, javljaju prilično često.

Pedijatar iz New Jerseyja, dr. Velimir Petkov, potvrđuje da su uganuća gležnja među najčešćim ozljedama zadobivenim na trampolinima, iako on liječi i puno drugih.

Takve ozljede obično zahtijevaju operativni zahvat, a oporavak može biti spor i bolan.

  • Većini prijeloma treba najmanje 6 do 8 sedmica da zarastu”, rekao je Petkov.

Zato ne iznenađuje da Američka akademija za pedijatriju preporučuje porodicama da se suzdrže od kupnje trampolina za kućnu upotrebu. Slično tome, Američka akademija ortopedskih kirurga godinama upozorava roditelje na opasnosti korištenja trampolina. Obje organizacije ističu da su, iako mogu bilo kome nanijeti ozbiljne ozljede, trampolini posebno opasni za djecu. Te se opasnosti dodatno povećavaju kada djeca ostanu bez nadzora dok se igraju na njima.

Unatoč svemu tome, prodaja trampolina posljednjih godina raste, a u skoroj budućnosti se čak očekuje i dodatni porast. Mnoge porodice trampolinu vide kao zabavan način da ostanete u fizičkoj formi i aktivni, istovremeno pružajući fizičku aktivnost u kojoj može uživati ​​cijela porodica. Kao rezultat toga, sve više trampolina pronalazi svoj put u dvorišta te postoji izravna povezanost sa stalnim porastom spomenutih povreda.

Nijedan od liječnika s kojima je Insider razgovarao nije podržao kupovinu trampolina, iako su rekli da je, ako već razmišljate o takvoj kupnji, pametno odabrati one modele koji imaju zaštitnu mrežu postavljenu izvana. To pomaže da se djeca i odrasli ne odbiju od trampolina i nespretno padnu na zemlju. Te mreže neće učiniti trampolinu potpuno sigurnim, ali daju dozu sigurnosti.

  • Mreža pomaže u sprečavanju nekih ozbiljnijih povreda jer smanjuje šanse da zaista padnete s trampolina dok skačete”, rekao je dr. El Shami.
  • Iako će mreža pomoći u sprečavanju padova izvan trampolina, još uvijek se možete ozlijediti unutar njega”, upozorio je Petkov.

Štoviše, ozljede se najčešće i događaju unutar trampolina, a ne padom iz njega.

Nadalje, obojica se slažu kako u trampolinu nikada ne bi trebalo biti više od jedne osobe.

Također, Petkov preporučuje da zadržite realan pogled na svoje vještine i sposobnosti.

  • Izbjegavajte pokušavanje trikova, okretaja i skokova koje ne možete podnijeti – savjetovao je.

Na kraju, važno je uvijek se sjetiti zatvaranje zatvarača na mreži koji povećava sigurnost, a ako se odlučite na kupnju trampolina, birajte modele kod kojih se opruge nalaze izvan mreže.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE