Ona ima svoj okvir, AMUS, Asocijacija kompozitora muzičkih stvaralaca, koja pregovara, nadzire i naplaćuje za korištenje autorskih muzičkih djela koja su kreirali. AMUS može i svakodnevno pregovarati s krupnim i sitnim korisnicima, u svom radu nadzire kako, kada i od koga se koriste autorska muzička djela. Danas je u emisiji „Dobar dan BiH“ gostovala generalna direktorica Stručne službe AMUS-a Lejla Trnčić.

Iza ljudi koji danas vode AMUS je vrlo turbulentan period i godine borbe, nezanemarljiva je činjenica niz otežavajućih okolnosti, uspostava efikasnog sistema kolektivnog ostvarivanja autorskog I srodnog prava. Jedina smo zemlja u bivšoj Jugoslaviji u kojoj nije nastavljena praksa zaštite autorskih i srodnih prava koja je postojala do 1992. godine. A na pitanje, kako su autorska prava, danas uređena u našoj zemlji, kaže:
- AMUS zastupa sve autore svijeta, a pogotov one u našoj zemlji. Mi smo još uvijek na početku iako je iza nas vrlo uspješna godina, nadamo se da će naredna biti još bolja. Istina, bila je to jako teška i turbulentna godina, ali uspjeli smo naplatiti više od 5 miliona maraaka bez PDV -a, a državi smo uplatili više od milion. Zato smo jako zadovoljni postignutim rezultatom. Bilo je jako teško jer nismo budžetska firma, ali zastoje nekako preovladavamo.
Autorska prava, osim što su u samim temeljima kulture i kulturne raznolikosti, ona su i pokretač ekonomije, a Bosna i Hercegovina je kolijevka dobre i kvalitetne muzike.
- BiH je uvijek bila kolijevka muzike, i AMUS će sve učiniti da tako bude u narednom periodu. Puno naših članova su prevazišli granice naše zemlje, i to nešto znači. Muzičko stvaralaštvo ne poznaje granice, i nama je najvažnije da radimo što bolje, ali kada su problemi tu vrlo teško je stvarati. Također, preko 300. 000 KM izdvojili smo preko svog humanitarnog fonda za naše članove koji su bolesni i imaju neke probleme.
- Na Skupštinama se najviše primjete mimoilaženja, a u narednom periodu pokušati da sve to bude iza nas i da sarađujemo što više. – Imamo preko 1.000 članova i ogroman repertoar kojeg zastupamo. Zastupamo i sve autore svijeta – navodi Trnčić.
O saradnjI AMUS -a s drugim autorskim, umjetničkim i sličnim udruženjima, organizacijama i društvima iz oblasti kulture u zemlji i inozemstvu, kaže:
- U zemlji mi nismo jedina kolektivna organizacija koja je dobila licencu za zaštitu autorskih prava, zato ćemo u narednom periodu unaprijediti svoju saradnju sa tim kolektivnim organizacijama. Također imamo i regionalne sastanke, jer nam je cilj da unaprijedimo odnose i uspostavimo što bolji dijalog.
AMUS danas okuplja I udružuje kompozitore, muzičke pisce, muzikologe iz svih pravaca.
- Iz godine u godinu ta saradnja je sve bolja i kvalitEtnija, stičemo veće povjerenje među svima koji se bave muzikom. Plan u narednom periodu je da pomognemo i unaprijedimo stvaraoce klasične muzike, jer je to nekako naša najslabija karika u AMUS – ovom opusu. Na nama je da ih podržimo na svaki način, a drugi segment je i dječije stvaralaštvo – kaže Trnčić.
AMUS tradicionalno organizuje svečanost dodjela nagrada, kao izraz poštovanja i priznanja za umjetnike, muzičke stvaraoce i sve koji doprinose očuvanju muzičke tradicije BiH. Tako će biti i ove godine.
- Kao što smo se na početku složili da je BiH kolijevka muzičkog stvaralaštva, na nama je da te stvaraoce imenujemo. Zato ćemo 5. februara održati dodjelu nagrada AMUS -a, tako da će biti dodijeljena značajna priznanja, a odaziv je velik. Ovo je ogroman poticaj za autore, zato će vjerovatno i konkurencija biti velika – zaključila je Trnčić.
Video pogledajte OVDJE.