Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je objavilo deportacije, nije pružilo nikakve detalje.
Francusko ministarstvo vanjskih poslova odbilo je komentirati, ali su diplomatski izvori saopćili da je među 11 deportiranih sedam žena i četvero djece. Turska drži u zatočeništvu stotine osumnjičenih pripadnika Islamske države i prošlog je mjeseca pokrenula program vraćanja zatvorenika koji je izazvao podijele s njenim NATO saveznicama.
Ankara optužuje evropske zemlje da su previše spore u prihvatu svojih građana koji su otputovali na Bliski istok kako bi se tamo borili.
Turski ministar unutrašnjih poslova Suleyman Soylu saopćio je u novembru da će Turska do kraja godine vratiti većinu zatvorenika za koje se sumnja da su povezani s Islamskom državom. Taj potez prinudio je evropske prijestonice da razmatraju kako da se bave povratkom radikaliziranih militanata, uključujući i one s ratnim iskustvom.
Pariz je potpisao sporazum s Turskom prije pet godina o deportiranju francuskih državljana u saradnji s francuskim vlastima uhapšenih od turskih vlasti. Od tada je skoro 300 francuskih državljana protjerano iz Turske, tvrde francuski zvaničnici.
Francuska ministarstva unutrašnjih i vanjskih poslova odbila su komentirati, prenosi Fena.