Programi deradikalizacije Sud BiH održao je sinoć pet odvojenih ročišta i donio pojedinačna rješenja za određivanje pritvora u trajanju do mjesec dana zbog opasnosti od bijega, piše Večernji list BiH.
Preostalu dvojicu iz prve skupine ISIL-ovaca koja je sinoć prebačena u Sarajevo, Armena Dželku i Muharema Dunjića, na aerodromu preuzeli su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i prevezli ih u svoje prostorije u Istočnom Sarajevu radi kriminalističke obrade.
Svi su oni osumnjičeni za kaznena djela organiziranja terorističke skupine, protuzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama i terorizam.
Žene i djeca koji su deportirani iz Sirije također su odmah po dolasku na sarajevski aerodrom prošli odgovarajuće provjere Granične policije BiH, pružena im je neophodna pomoć, a nakon toga su transportirani u prihvatni centar Delijaš kod Sarajeva te će ubrzo biti upućeni svojim porodicama u BiH. Šest žena koje su deportirane u BiH bit će pod posebnim nadzorom sigurnosnih službi, jer se navodno tek utvrđuje njihova uključenost u terorističke aktivnosti ISIL-a. Sve će one, kao i djeca, biti podvrgnute socijalnom tretmanu, a vjerojatno i nekoj vrsti deradikalizacije, kako bi se spriječio negativan utjecaj na okolinu. U
pitno je, međutim, gdje će se neke od njih smjestiti s djecom, jer su se pojedine porodice njih javno odrekle nakon što su otišle u Siriju. Među ženama koje su deportirane u BiH jest i Amina Kečo, supruga teroriste Ibre Ćufurovića, kojem se u BiH već sudi zbog djelovanja u okviru ISIL-a u Siriji i Iraku. Iako je svih sedam ISIL-ovaca već poznato sigurnosnim i pravosudnim tijelima koja su za njima raspisala i potjernica, informacije sa sudskog ročišta govore da su se oni uglavnom pokušali prikazati kao žrtve.
Cijelu akciju izručenja prve skupine ISIL-ovaca pratile su jake sigurnosne mjere, a procjenjuje se da bi ih još nekoliko stotina, u više skupina, moglo biti deportirano u BiH u skorom razdoblju.