U CRNOJ GORI SE OPET ‘ZAKUHALO’: NAKON IZBORA BOLNICE PUNE PACIJENATA, ŠKOLA POČINJE 1. OKTOBRA

Crnogorske zdravstvene vlasti pozvale su danas stanovnike te zemlje da poštuju epidemiološke mjere, a inspekcijskim službama naredile su da pojačano kontroliraju poštivanje mjera kako bi se izbjeglo ponovno uvođenje ograničenja.

U Crnoj Gori, nakon parlamentarnih izbora 30. augusta, broj zaraženih koronavirusom naglo je porastao i trenutačno je u toj zemlji aktivno 287 slučajeva na 100.000 stanovnika, što je uvjerljivo najviše u regiji. 

Zdravstveni krizni štab konstatirao je da se mjere ne poštuju

Na sjednici, prvoj nakon parlamentarnih izbora, zdravstveni krizni stožer konstatirao je da se mjere ne poštuju. U Crnoj Gori obvezno je nošenje maski za sve stanovnike starije od sedam godina, na otvorenom i u zatvorenim prostorima, a također je obavezno držanje fizičke distance.

  • Nacionalno koordinacijsko tijelo za zarazne bolesti poziva sve građane, institucije, javne ustanove i tvrtke da dosljedno poštuju mjere, a inspekcije da pojačaju nadzor i kontrolu poštovanja propisanih mjera – navodi se u saopćenju.

Dodaje se da će, “ako nepoštovanje mjera rezultira daljim pogoršanjem epidemiološke situacije,” Institut predložiti “uvođenje restriktivnih mjera, posebno u općinama s visokim stupnjem lokalne transmisije”.

Zdravstvene vlasti su rekle da, unatoč rastu broja inficiranih, zdravstveni sustav Crne Gore potpuno kontrolira situaciju.

Školska godina u Crnoj Gori počet će 1. oktobra

Školska godina u Crnoj Gori počet će 1. oktobra, a tada će početi raditi i vrtići, a do tada jedan roditelj djece mlađe od 11 godina može koristiti plaćeni dopust.

Jedan posto crnogorske populacije bolovao je od korone.    

Od sredine marta, kada je potvrđen prvi slučaj koronavirusa u Crnoj Gori, do danas covidom-19 u toj zemlji je zaraženo 6385 građana, više od  jedan posto populacije te zemlje sa 620.000 stanovnika. 

U posljednja 24 sata svaki četvrti uzorak bio je pozitivan

U posljednja 24 sata svaki četvrti uzorak bio je pozitivan pa je od 617 testiranih 163 bilo pozitivno na koronavirus.

  • Ukupan broj smrtnih slučajeva povezanih s covidom-19 od početka lipnja iznosi 106, a od početka godine 115 – saopćio je crnogorski Institut za javno zdravlje te dodao da je broj aktivnih slučajeva trenutačno 1810.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

DALA DJETETU DA PROBA NAJLJUĆU PAPRIČICU PRVI PUT U ŽIVOTU: NIJE...

0
TikToker Amelija Montgomeri otkrila je prije neki dan kako je njena beba reagovala na halapenjo, ljutu papričicu koja se nalazi na dnu Skovilove ljestvice i koja se ne smatra previše strašnom u očima ljubitelja ljutog.