Ljetni period sa sobom donosi i obilje svježeg voća i povrća, koje je prije konzumacije potrebno temeljito oprati, ali i pravilno skuhati, ukoliko se ne jede u izvornom stanju, jer neadekvatan tretman namirnica može izazvati posljedice po ljudski organizam, što je potvrđeno u Sarajevu.
- Prilikom konzumiranja namirnica posebno treba biti oprezan jer smo dosad imali povećan broj pacijenata sa dijarejom i povraćanjem, najvjerovatnije, usljed nedovoljno opranog ili skuhanog voća i povrća. To je vrlo česta problematična pojava u aktuelnom periodu kod odraslih, ali i djece, zbog čega, ponavljamo da treba biti na oprezu – kaže Admir Sadiković, ljekar u Hitnoj pomoći Kantona Sarajevo.
Iako ovaj juli i august karakterišu izuzetno visoke temperature zraka, u proteklim danima u sarajevskoj hitnoj pomoći na svu sreću se nisu javljali pacijenti sa narušenim zdravstvenim stanjima, odnosno kliničkim slikama koje uzrokuju toplotni udari i slično.
- Vjerovatno se građani pridržavaju svih mjera, jer su kolege i ranije pričale o utjecaju toplotnih talasa na ljudski organizam, posebno kod starijih ljudi i djece. Ali, vrijedi ponoviti, posebno za starije osobe i hronične bolesnike koji uzimaju lijekove, da sve obaveze završe do 10 sati ujutro, izbjegavajući period od 11 do 17 sati poslijepodne – savjetuje Sadiković.
Vrijedi podsjetiti da toplotni udar predstavlja stanje koje može biti izuzetno opasno po život, a u konačnici može imati i fatalan ishod, odnosno nastanak smrti. Najugroženiji su djeca i starije osobe koje moraju biti posebno oprezni prilikom boravka na otvorenom.
Ovakav poremećaj stanja organizma izaziva prekomjerno izlaganje toplini, a manifestuje se povećanom tjelesnom temperaturom, glavoboljom, vrtoglavicom, znojenjem, promjenama na koži koja postaje suha i crvena, a srčna frekvenca može se povećati i na 150 otkucaja u minuti. Povećava se i frekvenca disanja, a krvni pritisak uglavnom ostaje nepromijenjen
- U zavisnosti na starost osobe simptomatologija je drugačija, kao i kompenzacija vanjskih utjecaja, ali je zajedničko da kod svih mogu nastati određena trajna oštećenja ukoliko se adekvatno ne reaguje – upozorava za Klix.ba Sadiković.
A osim izbjegavanja boravka na otvorenom u nepredviđenim vremenskim periodima, u prevenciji nastanka toplotnog udara i svih ostalih komplikacija, posebno se navodi adekvatna rehidracija, zatim lagana i prozračna odjeća, kao i pravilno korištenje namirnica, uglavnom svježeg voća i povrća.