Do ovoga je došlo nakon povezivanja brojnih organizacija Srba u Sloveniji u jednu krovnu, a zatim i dogovora vlada Srbije i Slovenije.
Predsjednik Saveza Srba Slovenije Marko Sladojević kaže da će se nastava srpskog jezika sastojati od tri predmeta – “Srpski jezik”, “Srbija moja otadžbina” i “Istorija i kultura srpskog naroda”.
Slovenija daje prostor u školama i pokriva potrošenu struju, vodu i grijanje.
Nastavnike će plaćati i odabrati Srbija. Ovu priliku već godinama koriste mnoge zajednice, osim srpske.
Sladojević ističe da zna da je više djece u Sloveniji učilo holandski, ukrajinski, kineski jezik kao maternji jezik, prenosi RTS.
– To sugeriše da u ovoj zemlji živi više Ukrajinaca, Holanđana i Kineza što, jednostavno, nije tačno – naglašava Sladojević.
Najviše djece do sada je prijavljeno u ljubljanskoj školi “Livada” – blizu 30, piše Srna.
Goran Popović, direktor koji je svoje prosvjetno iskustvo gradio u Beogradu, kaže da je hiljadu do sada prijavljenih izvanredan broj i da se nada da će projekat biti dobro isplaniran i održiv.
– Samo želim da država Srbija istraje u tom programu, a ne da posle godinu-dvije iz ovih ili onih razloga kaže ‘ma ne’ – ističe Popović, koji smatra da bi se, u tom slučaju, teško sve ponovo pokrenulo.
Ambasador Srbije u Ljubljani Zorana Vlatković podsjeća na odlične veze dvije države, potrebu da se one njeguju, te da je i učenje maternjeg jezika jedan od načina da se grade novi mostovi.
Prema njenim riječima, organizacija nastave ide po planu.
– Mi smo poslali već dobar dio prijava koje su do sada stigle Ministarstvu prosvjete kako bi se organizovao konkurs – naglašava Vlatkovićeva.
Ona navodi da treba da se izaberu nastavnici koji u skladu sa propisima mogu doći iz Srbije, a mogu biti, ukoliko neko ispunjava uslove, angažovani među ljudima koji žive u Sloveniji.