UČENICI ČETVRTIH RAZREDA U BIH DALEKO SU ISPOD PROSJEKA U MATEMATICI

Međunarodno istraživanje znanja matematike i prirodoslovlja (TIMSS), koje je danas predstavljeno u BiH, pokazalo je da su učenici četvrtih razreda osnovnih škola daleko ispod svjetskog prosjeka zbog čega su iz međunarodnih organizacija angažiranih u toj zemlji pozvali na reformu obrazovanja.

Rezultati istraživanja koje provodi Međunarodno udruženje za vrednovanje obrazovnih postignuća (IEA) otkrili su da su učenici četvrtih razreda u BiH na testu iz matematike ostvarili 452 boda, a na testu iz prirodnih nauka 459 bodova, što je znatno ispod prosjeka koji iznosi 500 bodova. Istodobno, njihovi vršnjaci iz Hrvatske na testiranju iz matematike osvojili su u prosjeku 509 bodova, a iz Srbije 508.

Slično je i s prosječnim postignućima iz prirodnih nauka jer su učenici iz Hrvatske postigli 524 boda, a iz Srbije 517.

Ispred BiH su i Albanija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, a jedino slabije plasirana djeca četvrtih razreda su iz Kosova.

Ilustracija

Međunarodne organizacije traže hitne reforme

TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) je međunarodno istraživanje trendova u znanju matematike i prirodnih nauka u četvrtom i osmom razredu osnovnog obrazovanja. Prvi put je u svijetu provedeno 1995. godine i od tada se realizira svake četiri godine.

Zbog loših rezultata u obrazovanju, što je kontinuitet u toj zemlji jer su i prošle godine po Međunarodnom istraživanju procjena znanja i vještina (PISA) petnaestogodišnjaci iz BiH pokazali lošija znanja od vršnjaka iz zemalja regije, predstavnici nekoliko međunarodnih organizacija pozvali su na žurne reforme. Veleposlanstvo SAD-a u BiH, Izaslanstva Evropske unije u BiH, OESS-a i UNICEF-a upozorili su na pogubne posljedice stanja u obrazovanju, piše Hina.

  • Kao što su pokazali rezultati PISA istraživanja za 2018. godinu i danas potvrdili rezultati TIMSS istraživanja, BiH je zapala u krizu u učenju, a to bi, uz pandemiju, moglo dovesti do podrivanja desetljećima stjecanog pomaka i pogoršati već ukorijenjenu nejednakost”, rekli su i pozvali na provođenje sveobuhvatnih obrazovnih reformi.
  • Zato je sad neophodno da obrazovne vlasti u BiH žurno osmisle i provedu sveobuhvatne obrazovne reforme koje će se zasnivati na nalazima izvedenima iz rezultata velikih međunarodnih istraživanja, jer pružaju iscrpne podatke za donošenje utemeljenih strateških odluka”, zaključili su.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE