Kako su danas prenijeli slovenski mediji koji su objavili i njezino ime, njoj je od početka školske godine bilo privremeno zabranjen rad jer se odbijala tjedno testirati i nositi masku u razredu, prema obvezujućoj okružnici ministarstva obrazovanja, a sada joj je uručen i otkaz. Na rješenje o prestanku radnog odnosa ima pravo žalbe u roku dvije sedmice.
Nagovarala je roditelje da ne šalju djecu u školu
Mediji prenose da je spomenuta učiteljica aktivno djelovala u antivakserskoj grupi koja je nedavno upala u studio informativnog programa, tražeći da se prestane s propagandom vladine kampanje za vakcinaciju, a u videu na Facebooku nagovarala je roditelje da ne šalju djecu u režimsku i fašističku školu.
Direktorica škole Katja Pregl izjavila je za mariborski list Večer da joj je otkaz uručen zbog kršenja radnih obveza budući da je odbijala nositi masku u zatvorenom prostoru, te nije ispunjavala tzv. PVT uslov (preboljeli, vakcinisani, testirani) koji vrijedi za zaposlene u školi da bi mogli raditi.
Slovenski ministar zdravstva Janez Poklukar kazao je da PCT uvjet koji je restrikcijama odredila vlada već daje rezultat jer je zadnjih dana broj novozaraženih u stagnaciji.
Poklukar je najavio da će zaoštreni PVT uvjet (samo preboljeli i vakcinisani) koji za rad od 1. oktobra vrijedi za državnu upravu trebati proširiti i na sve ako epidemiološki brojevi nastave rasti, kao i broj hospitaliziranih. U protivnom moglo bi doći do sloma zdravstvenog sistema, upozorio je Poklukar.
Uvodi se obavezno vakcinisanje za sve državne službenike koji nisu imali koronu
Zaposleni u užem dijelu državne uprave moraju se, ako nisu preboljeli koronavirus u zadnjih šest mjeseci, obvezno vakcinisati prvom dozom vakcine do 1. oktobra, a drugom najkasnije do 1. novembra. Ako to ne učine neće moći raditi u službenim prostorijama, osim ako je tehnički i u skladu s njihovim radnim mjestom moguće da rade od kuće, odnosno online.
Protiv te odluke vlade protestovalo je više sindikata zaposlenih u državnoj upravi, a nakon što su procjenu ustavnosti te odluke podnijeli sindikati policajaca, na ustavni je sud došlo još više od 200 prijedloga da se vladina mjera proglasi neustavnom, prenose mediji.