Kad je u pitanju vrsta oduzete robe, u 2019. godini najviše je oduzeto zlatnog i srebrnog nakita, narkotičkih sredstava, duhana i duhanskih prerađevina, raznih tekstilnih proizvoda i obuće, putničkih motornih vozila, razne tehničke robe i dijelova za automobile, mobilnih telefona i dijelova za iste, razne kozmetike i parfema, raznih kućnih potrepština i robe široke potrošnje.
– Radi se uglavnom o robi koja je predmet carinskih prekršaja, a koju službenici UIO oduzimaju prilikom obavljanja svojih redovnih aktivnosti i to od fizičkih i pravnih lica. Ova roba ima karakter privremeno oduzete robe, te u tom smislu Uprava za indirektno oporezivanje BiH ne može sa njom slobodno raspolagati. O konačnoj sudbini privremeno oduzete robe odlučuju nadležni sudovi po osnovu podnesenih zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, a odluka suda je u tom pogledu konačna i obvezujuća za UIO.
– Za pravosnažno oduzetu robu, nadležni sud obično u presudi kaže šta će se s predmetnom robom dalje dešavati, hoće li se ista uništiti, prodati ili nešto treće, a sve u ovisnosti od vrste robe – kazao nam je Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju UIO.
U nastavku kompletan pregled vrste i vrijednosti robe oduzete u četiri regionalna centra UIO: