Mjerenjem koncentracija zagađujućih materija u zraku na području Kantona Sarajevo u posljednja dva dana zabilježen je značajan pad koncentracija čestičnih tvari u zraku – PM10. Izmjerene prosječne dnevne vrijednosti ovog polutanta za jučerašnji dan na svim stanicama su bile ispod propisane granične vrijednosti (50µg/m3), osim na stanici Ilijaš. Jutros do 11:00 sati prosječne dnevne vrijednosti su iznosile: Vijećnica 50, Otoka 58, Ilidža 53 i Ilijaš 80 µg/m3.
Više je uzroka lošeg stanje kvaliteta zraka koje se i dalje zadržava na području Općine Ilijaš, a oni su:
- specifični geografski i orografski uslovi u kojima se nalazi Ilijaš (smještaj u maloj kotlini gdje je onemogućeno provjetravanje zraka),
- veliki broj domaćinstva koristi čvrsta goriva za zagrijavanje (drvo, pelet, ugalj, sječka, itd.),
- prisustvo industrijskih objekata koji u svom procesu rada emituju zagađujuće materije u zrak,
- privredni subjekti, uglavnom koriste čvrsta goriva za zagrijavanje ili u svom tehnološkom procesu, a čije sagorjevanje utiče na povećane koncentracije zagađujućih materija u zraku.
Prema vremenskoj prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda, u narednim danima se očekuje oblačno vrijeme sa mogućom maglom ili niskom oblačnošću u kotlinskim dijelovima, uz puhanje slabog vjetra.
Zbog svega navedenog, Stručno tijelo za koordinaciju i nadzor, prema odredbama Plana interventnih mjera, je ukinulo epizodu „Pripravnost“ za sve zone u kojima se primjenjuje Plan, osim za Ilijaš u kojem su prosječne dnevne vrijednosti čestičnih tvari u zraku i dalje iznad propisane granične vrijednosti za ovaj polutant. Nisu zabilježena prekoračenja koncentracija ostalih polutanata.
U isto vrijeme, sve obveznike s područja Općine Ilijaš podsjećaju da je neophodno u okviru ove epizode, između ostalog, provoditi sljedeće mjere:
• u zoni A – u općinama Stari Grad, Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo i Ilidža – ispod 700 metara nadmorske visine zabrana kretanja automobila i teretnih vozila, čiji dizel motori imaju normu EURO1 i manju, uz pojačane kontrole inspekcijskih organa i asistenciju organa MUP-a,
• u svim zonama intenziviranje čišćenja i pranja cesta sa primjenom mokrog postupka kalcij-hloridom,
• pojačavanje inspekcijskog nadzora nad gradilištima,
• smanjenje temperature za minimalno 2°C na svim postrojenjima za proizvodnju toplotne energije sa Liste pravnih i fizičkih lica koja za zagrijavanje prostorija koriste čvrsta goriva i teška lož ulja uz preporuku za eventualni prelazak na prirodni gas ili električnu energiju, gdje za to postoje tehničke mogućnosti,
• maksimalno povećanje kapaciteta sredstava javnog gradskog prijevoza koji ne zagađuju okoliš,
• pozivanje pravnih lica da u zavisnosti od svojih mogućnosti izvrše pomjeranje početka radnog vremena u cilju rasterećenja kapaciteta javnog gradskog prijevoza i gradskih saobraćajnica,
• upozorenje rizičnim grupama stanovništva za smanjenje kretanja,
• upozorenje stanovništvu da svojim ponašanjem i aktivnostima dodatno ne doprinose zagađenju zraka,
• upozorenje da je zabranjeno spaljivanje otpada i drugog nevegetacijskog materijala na otvorenom prostoru,
• pojačan inspekcijski i drugi nadzor nad primjenom svih mjera,
• upozorenje da je kažnjivo svako spaljivanje otpada u kućanstvima i pozivanje, da se u slučaju sumnje, takva nedozvoljena postupanja prijave na Eko-telefon br. 033/66 00 00 ili telefon Kantonalnog operativnog centra civilne zaštite br: 121, radi daljnjeg djelovanja nadležnih inspekcija općina i Kantona.
Iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo preporučuju rizičnim grupama stanovništva sa područja općine Ilijaš – trudnicama, starijim osobama, hroničnim bolesnicima sa plućnim i kardiovaskularnim oboljenjima da smanjene kretanje i boravak vani, posebno u jutarnjim i večernjim satima.