UNICEF: U JEMENU BI SE BROJ POTHRANJENE DJECE MOGAO POVEĆATI NA 2,4 MILIONA

Ogroman manjak u finansiranju humanitarne pomoći za Jemen, a uslijed izbijanja novog koronavirusa, mogao bi dovesti milione djece u ratom razorenoj zemlji na rub gladi, upozorio je u petak UNICEF.

Ukupan broj pothranjene djece mlađe od pet  godina u Jemenu mogao bi se povećati na ukupno 2,4 miliona do kraja ove godine, što je gotovo polovina svih mlađih od pet godina u zemlji, što predstavlja porast od oko 20 posto, navodi se u izjavi UNICEF-a.

Dodatnih 6.600 djece mlađe od pet godina moglo bi umrijeti  do kraja godine od uzroka koje se mogu spriječiti.

Jemen je od kraja 2014. godine u razornom sukobu između vlade koju podržava Saudijska Arabija i pobunjenika Houthi, navodi FENA.

Sukob  je  narušio je zdravstveni sistem zemlje i druge osnovne usluge.

Nakon godina sukoba, samo polovina zdravstvenih ustanova djeluje, s velikim nedostatkom lijekova, opreme i osoblja, navodi UNICEF.

Loš pristup vodi i sanitarijama potiče širenje Covid-19 u osiromašenoj arapskoj zemlji.

Oko 9,58 miliona djece nema dovoljan pristup sigurnoj vodi, sanitarnoj zaštiti ili higijeni, upozorava UNICEF.

Ukoliko do kraja  augusta ne budu primljeno 54,5 miliona dolara za zdravstvene i prehrambene usluge, oko 23.500 djece s ozbiljnom akutnom neuhranjenošću bit će izloženo povećanom riziku od smrti.

“Ne možemo precijeniti razmjere ove nužde jer su djeca  već u onom što je najgora svjetska humanitarna kriza – bitka za opstanak u trenutku kada Covid-19 traje”, izjavila je Sara Beysolow Nyanti, predstavnica UNICEF-a u Jemenu, prenosi dpa.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE