USKORO ĆE SE UMJESTO SOLJU, CESTE ODLEĐIVATI RAKIJOM

Grožđe ima jednu osnovnu namjenu, a to je proizvodnja vina i voćnog soka. Ostaci od proizvodnje pak mogu poslužiti posve drugačijoj svrsi.

Upravo do tog zaključka stigli su istraživači sa Univerziteta Washington (WSU) nakon što su vlasti Aljaske odlučile potražiti zamjenu za agresivnu sol u tretiranju zaleđenih cesta. Vjerovali ili ne, SAD godišnje potroši preko pet milijardi dolara na čišćenje cesta, uz napomenu da većina financija odlazi na sanaciju šteta kao rezultata rada zimskih službi. Svake godine se na američke ceste iskrca više od 27 miliona tona soli, kažu u WSU.

Stručnjaci WSU-a su u potrazi za ekološki prihvatljivijim rješenjem ispitivali niz spojeva iz prirode. Već se ranije uspjelo tretirati ceste s mješavinom slane otopine i soka od repe, a sada se zaključilo kako bi u tretiranju cesta mogla pomoći tekućina na bazi ostataka grožđa, kože bobica i samih koštica.

Istraživanje kaže da ta tekućina nakon fermentacije topi led brže od svih ekoloških otopina koje su do sada uspjeli isprobati. Njihov naučni rad objavljen je u novom broju časopisa Materijali u građevinarstvu, koji izlazi u okviru ASCE-a (American Society of Civil Engineers)

I dok se u nas taj trop uspješno koristi u proizvodnji vina i još uspješnije za rakiju, Amerikanci će pokušati sličnom bazom, uz dakako dosta aditiva, tretirati ceste zimi. Kažu da je otopina osjetno manje agresivna prema metalu, asfaltu, ali i okolnom tlu.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE