Na panelu koji je održan na Columbia univerzitetu Guterres je upozorio da je Zemlja pokvarena, oštećena, a da su glavni razlog za to aktivnosti čovjeka.
Ukazao je i na činjenice da se svijet suočava s urušavanjem biodiverziteta, rizikom nestanka milion vrsta, širenjem pustinja, nedostatkom vode i godišnjim gubitkom deset miliona hektara šume, piše The Guardian.
- Zagađenje zraka i vode godišnje uzrokuje smrt devet miliona ljudi, što je šest puta više od smrtnih slučajeva koje je izazvala pandemija – kazao je Guterres.
Ističući kako se 75 posto zaraznih bolesti prenosi sa životinja na čovjeka, Guterres je kazao da je svijet suočen i sa katastrofom klimatskih promjena.
Naglasivši kako čovječanstvo vodi samoubilački rat s prirodom, Guterres je kazao da popravljanje planete nije samo test morala, već ujedno i prioritet za svakog u 21. stoljeću.
- Ne postoji vakcina za planetu. Prirodi je potreban spasitelj – poručio je prvi čovjek UN-a i dodao da je krajnje vrijeme da se pritisne zelena tipka i napravi prijeko potrebni zaokret u globalnoj ekonomiji.
Tokom svog govora o stanju prirodnog okruženja na Zemlji, on je ponovo predočio da je neophodno da se do 2030. godine emisija štetnih gasova smanji za 45 posto u poređenju s nivoom štetnih gasova registrovanim 2010. godine.
- Nauka je jasna. Ukoliko do 2030. godine ne budemo svake godine za 6 posto smanjivali emisiju štetnih gasova koji nastaju sagorjevanjem fosilnih goriva situacija će se pogoršati i to značajno. Apokaliptični požari, poplave, cikloni i uragani postaće naša svakodnevica. Bioraznovrsnost nestaje, pustinje se šire, okeani se dave u plastičnom otpadu. Ovo je trenutak istine za čovječanstvo – upozorio je generalni sekretar UN-a.
On je podsjetio da su se EU, SAD, Kina, Japan, Južna Koreja i još 110 zemalja obavezale da će do sredine ovog stolječa obustaviti emisiju štetnih gasova, ali on želi da vidi da se taj trenutak pretvorio u akciju.
- Moramo sklopiti trajni mir s našom planetom Zemljom – poručio je na kraju.