16.05.2023. Hayat.ba objavio je tekst sa naslovom da je “VELIKA KATASTROFA NA POMOLU, RADIOAKTIVNI OBLAK IZNAD UKRAJINE! RUSI RAKETIRALI SKLADIŠTE MUNICIJE, VISOK NIVO RADIJACIJE” što je dezinformacija, stoga ispravljamo tekst i izvinjavamo se čitaocima na zabuni.
U zvaničnim izjavama nakon napada 13. maja 2023. godine ni ruski ni ukrajinski izvori nisu ni spomenuli osiromašeni uranijum i na to nam je ukazao portal Raskrinkavanje.ba u svojoj analizi.
Jedino što je precizirano u vezi s napadom jeste da je izvršen dronovima, o čemu Business Insider navodi:
(…) Prema izvještajima, na grad je ispaljen val od 21 drona.
“Nažalost, nisu svi dronovi uništeni te noći – 17 od 21 bespilotne letjelice. Postoje četiri pogotka u oblasti Hmeljnicki”, rekao je Jurij Ihnat, portparol Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine za Mail Online. (…)
Je li u Ukrajini povećan nivo radijacije nakon napada na Hmeljnicki?
Tvrdnje o tome da je zabilježen porast nivoa radijacije nakon ruskog napada demantovane su upravo na Twitter nalogu portala, koji je naveden kao izvor tih tvrdnji. U tweetu profila SaveEcoBot, objavljenom 15.5.2023. godine, navodi se da su tvrdnje o povećanju zračenja lažna vijest te da su vrijednosti radijacije u normalnim okvirima.
Ruska propaganda počela je da širi lažne vijesti o porastu nivoa radijacije na senzoru u Hmeljnickom. Provjerili smo ova mjerenja i na obližnjim senzorima – sve vrijednosti ne prelaze prirodne nivoe. Radijacijska situacija u Ukrajini je normalna.