ZAVRŠILA U BOLNICI ZBOG LIJEKA KOJI SE KORISTI I U BIH: MISLILA SAM DA ĆU UMRIJETI

16 feb | 19:57

Ashley Silverman (14) iz Los Angelesa dobila je od od psihijatra lijek Lamictal zbog naglih promjena raspoloženja. Dvije sedmice kasnije, pojavio joj se osip na licu koji se proširio na cijelo tijelo.

Stanje je postalo toliko loše da je završila u bolnici. Koža joj je izgledala kao da se topi, odnosno kao da ima strašne opekline. Imala je glavobolje i tjelesna temperatura joj je porasla.

Oporavila se nakon dvije sedmice i tada su je pustili kući. Bilo je to u novembru prošle godine, a doktori su rekli da su ih iz FDA (Američka uprave za hranu i lijekove) već upozoravali na taj lijek, na opasne nuspojave. Njen otac sada je odlučio podijeliti iskustvo svoje kćerke u javnosti kako bi upozorio druge da pažljivo čitaju uputstva koja dolaze uz lijekove te da ih ne shvaćaju olako.

Djevojka je o početku cijele priče razgovarala sa novinarima Fox 11 televizije. Mislila je da su promjene raspoloženja normalan dio puberteta i nije bila svjesna toga da zbog toga treba uzimati lijekove.

Međutim, psihijatar je te nagle promjene u njenom raspoloženju ocijenio abnormalnim i prepisao joj je Lamictal, lijek odobren za liječenje bipolarnog poremećaja i epilepsije.

- Najprije se osip pojavio na nekim mjestima na licu, a onda se to proširilo na vrat, grudi. Počeli su se javljati mjehurići. Osjećala sam se kao da gorim, nisam se mogla micati i gledati, mislila sam da ću umrijeti. Nisam mogla samostalno jesti niti disati - rekla je.

Doktori su postavili dijagnozu, Stevens-Johnsonov sindrom izazvan spomenutim lijekom. Počinje sa simptomima sličnima gripi, uključujući kašalj i visoku temperaturu, kao i pojavu crvenog osipa na koži koji se širi čak i na sluznicu usta i nosa. U težim slučajevima može dovesti do komplikacija, poput upale pluća, sepse i zatajenja organa. Oko 10 posto pacijenata s tom dijagnozom umire, prenosi Daily Mail.

Kod liječenja se najprije prestaje s uzimanjem lijeka koji je uzrok svega, potom se mijenjaju elektroliti intravenski sa posebnom tekućinom i pacijentu se daju antibiotici kako bi se spriječila infekcija.

Psihijatar koji joj je dao lijek posjetio ju je u bolnici. Rekao je: „Ja ću preuzeti punu odgovornost, nikada u životu nisam vidio ovako nešto.“

Doktori su rekli roditeljima da će trebati šest mjeseci da im se kćerka potpuno oporavi, prenosi Faktor. Ashley se vratila u školu iako još uvijek ima fleke po leđima, trbuhu i na rukama. Ipak, sretna je što crvenih mrlja više nema na licu.

Prema dostupnim podacima, ovaj lijek se koristi i u BiH.



(Hayat/Foto: Screenshot)

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.


TRENUTNO NAJČITANIJE