PRAZNIK RADA KAKAV SE NE PAMTI: PREDVIĐA SE DA ĆE SVIJET IZGUBITI JOŠ 195 MILIONA RADNIH MJESTA

Vijeće za regionalnu saradnju (RCC) saopćilo je da će 1. maj biti praznik rada kakav se ne poznaje u regionu, navodeći da su gubitak radnih mjesta i nezaposelnost izvjesni u cijelom svijetu i zapadni Balkan neće biti izuzetak.

Međunarodna organizacija rada predviđa da će u drugom kvartalu ove godine svijet izgubiti 195 miliona radnih mjesta.

Najpogođeniji krizom su uslužni sektor, odnosno turističke agencije i tur operatori, te proizvodni sektor.

Procjenjuje se da je oko 1,25 milijardi radnika koji rade u ovim sektorima širom svijeta u naročito teškom položaju. Međutim, preduzeća koja se bave proizvodnjom i dalje imaju neke šanse da uhvate korak i ubrzaju kada ponovo počnu sa radom. Upravo ovi sektori na zapadnom Balkanu čine važan udio u BDP-u i zaposlenosti.

Zvanični podaci za mart, pa čak i za dio aprila 2020. godine u regionu vjerovatno još uvijek nisu uspjeli snimiti cjelokupni uticaj krize koja je u jeku.

Međutim, ovi podaci ukazuju na ogroman korak unazad, od čak nekoliko godina, čime se poništava sav napredak u borbi regiona protiv nezaposlenosti. 

Na primjer, Crna Gora bilježi znatno povećanje broja nezaposlenih oko 3.000 od početka krize, što poništava pozitivan trend smanjenja nezaposlenosti koji se bilježio od decembra 2017. godine.

Na Kosovu je od 1. aprila 2020. broj novoregistrovanih nezaposlenih porastao na 7.000, a mnogi radnici koji su radili u inostranstvu su se vratili, što će također uticati na broj nezaposlenih.

A brojke neprestano rastu u cijelom regionu, u svim sektorima, jer sve ekonomije bilježe slab, ali siguran rast broja nezaposlenih, čak i u okolnostima kada javni zavodi, odnosno službe za zapošljavanje ili rade od kuće ili fizički ne primaju klijente zbog mjera socijalnog distanciranja.

Iako još uvijek nema preciznih podataka da bi se stvorila slika o gubicima radnih mjesta, trendovi koji pokazuju brojke koje se brzo mijenjaju ukazuju na krizu velikih razmjera, koja će vjerovatno biti poznata tek kada se pandemija završi i kada se počnemo vraćati u normalno stanje, navedeno je u saopćenju RCC-a.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE