Višković je istakao da su ova finansijska sredstva isključivo namijenjena za saniranje stambenih objekata stanovništva s područja ove dvije lokalne zajednice, jer nekim od njih treba hitno sanirati krov, promijeniti prozorska stakla, popraviti oštećeni dio stana koji ugrožava njihov dalji boravak u tom objektu.
- S obzirom na činjenicu da je ovo zimski period ne možemo dozvoliti da naši građani provode noć vani ili u neuslovnom objektu i zato smo akcenat stavili na saniranje stambenih objekata da bi omogućili da se ljudi što prije vrate u svoje domove – istakao je predsjednik Vlade. On je pojasnio da će objekti javnog karaktera, poput domova zdravlja, škola, zgrade opštine, biti sanirani u redovnoj proceduri.
- Polugodište je juče završeno, djeca su sada na zimskom raspustu i imaćemo dovoljno vremena da saniramo školske objekte kako bi se učenici mogli nesmetano vratiti na nastavu u drugom polugodištu”, rekao je Višković. On je naveo da je odmah nakon zemljotresa koji je pogodio Hrvatsku, ali i pojedine opštine Republike Srpske, kontaktirao načelnike i gradonačelnike opština i gradova kompletne regije u RS na čijem području se u jačoj mjeri osjetio zemljotres – od Gradiške, Prijedora, Novog Grada, Bosanske Dubice, Kostajnice, Laktaša, Srpca i Banja Luke.
- U svemu ovome najvažnije je da nije bilo ljudskih žrtava i da se sve završilo na materijalnoj šteti, zbog čega svi skupa možemo biti sretni, jer ljudske živote ne možemo nadoknaditi, za razliku od materijalne štete”, naglasio je Višković. On je dodao da je najveću štetu u zemljotresu pretrpjela Kostajnica jer je i najbliža epicentru jučerašnjeg potresa u Petrinji.
- Na području te lokalne zajednice ima oštećenih stambenih i javnih objekata, oštećena je zgrada srednje kole i opštine. Nešto manja oštećenja su u Kozarskoj Dubici, a u ostalim lokalnim zajednicama riječ je o maloj, sporadičnoj šteti”, rekao je predsjednik Vlade Srpske.
Opština Kostajnica najugroženija je zemljotresom, koji je u utorak, 29. decembra, pogodio Hrvatsku, a osjetio se širom regiona, jer je više od 60 odsto objekata oštećeno u većoj ili manjoj mjeri, a značajna materijalna šteta pričinjena je i na privatnim i društvenim objektima u Bosanskoj Dubici.