Iako je za sada riječ o razgovoru koji je održan s nadležnima iz Ministarstva zdravstva u Sarajevskom kantonu, očito je da će inicijativa o uvođenju obaveznog vakcinisanja u privatnim kompanijama s vremenom biti donesena i na razini Federacije BiH, ali i RS.
Zaštita i koronavirus
Iz Udruženja poslodavaca FBiH poručuju kako je na njihovu inicijativu održan sastanak s ministrom zdravstva Sarajevskog kantona i tamošnjim predsjednikom Kriznoga štaba na kojem je dogovoreno uvođenje procesa imunizacije zaposlenika u prostorijama kompanija na području Sarajevskog kantona uz, kako je navedeno, uzajamnu suradnju.
- U cilju zaštite života i zdravlja zaposlenika, omogućavanja normalnih radnih tokova i kontinuiteta ekonomskih aktivnosti, Udruženje poslodavaca FBiH predložilao je ovaj sistem kako bi se ubrzao proces imunizacije. Ministarstvo zdravstva Sarajevskog kantona podržalo je ovu inicijativu te je Udruženje poslodavaca FBiH pozvalo članice da u što kraćem roku prijave broj radnika koji su zainteresirani za imunizaciju kako bi se ona provela već iduće sedmice. Udruženje poslodavaca FBiH uputilo je dopise i ostalim kantonalnim ministrima zdravstva i kriznim štabovima kako bi se ista aktivnost održala i u drugim kantonima, te unaprijedio postupak imunizacije radnika – stoji u zaključku Udruženja poslodavaca koja okuplja privatne firme u Federaciji BiH, piše Večernji list BiH.
Radnici, naknade…
Iako je za sada riječ o dobrovoljnom odzivu radnika, sasvim je logično da će oni radnici koji odbiju vakcinisanje protiv koronavirusa, ako budu zaraženi na radnom mjestu, snositi određene posljedice, što je u privatnom sektoru relativno lako provesti.
Podsjetimo kako su poslodavci koji imaju velikog utjecaja na funkcioniranje vlasti na svim nivoima u državi još prošle godine u vrijeme pandemije koronavirusa na sve načine gurali novi Zakon o zdravstvenom osiguranju kako bi se obveza naknade plaće za vrijeme bolovanja smanjila s 42 na 15 dana.
Također, po novom zakonu smanjuje se broj dana obveze plaćanja naknade plaće zbog povrede na radu ili oboljenja od profesionalne bolesti koju obračunava i isplaćuje iz svojih sredstava pravna, odnosno fizička osoba kod koje je zaposlen osiguranik.
Prema predloženom rješenju, vrijeme plaćanja naknade sve dok osiguranik nije radno sposoban, odnosno do pravomoćnosti odluke nadležnog tijela o utvrđivanju invalidnosti osiguranika ograničava se na prvih 15 dana bolovanja.
Ta izmjena je, prema mišljenju poslodavaca, nužna jer je vrijeme u kojem poslodavac ima obvezu naknade plaće za vrijeme bolovanja predugo.
Poslodavac za vrijeme bolovanja radnika mora naći primjerenu zamjenu kako se ne bi prekinuo kontinuitet u poslovanju i tada je izložen dvostrukom trošku, što se može negativno odraziti na njegovo poslovanje.
Slučajevi iz prakse pokazuju razne zloupotrebe bolovanja i nužno je izmijeniti zakonsku odredbu te zaštititi poslodavce od takvih slučajeva.