To nije jednostavan put. Tekućina kaplje niz silazeće tektonske ploče prije nego što na kraju dosegne jezgru nakon putovanja od 2.900 kilometara.
I dok je proces spor, tokom milijaria godina stvorio je novu površinu između taljene kovine vanjske jezgre i vanjskog plašta Zemlje.
U novom istraživanju naučnici na Sveučilištu Arizona tvrde da voda pokreće hemijsku reakciju, stvarajući novi sloj koji je “nekoliko stotina kilometara debeo” (što je “tanko” kad su u pitanju unutarnji slojevi Zemlje), piše indy100.com.
- Godinama se vjerovalo da je izmjena materijala između jezgre Zemlje i plašta mala. Ipak, naša nedavna istraživanja pod visokim pritiskom otkrivaju drugačiju priču.
-Otkrili smo da kad voda dosegne granicu jezgre i mantila, reagira s silicijem u jezgri, tvoreći siliku – napisao je koautor dr. Dan Shim.
- Ovo otkriće, zajedno s našim prethodnim opažanjem formiranja dijamanata iz vode koja reagira s ugljikom u tekućem željezu pod ekstremnim pritiskom, ukazuje na dinamičniju interakciju jezgre i plašta, sugerirajući značajnu izmjenu materijala.
ASU priopćenje kaže:
- Ovo otkriće unapređuje naše razumijevanje unutarnjih procesa Zemlje, sugerirajući opsežniji globalni vodeni ciklus nego što se prethodno prepoznalo.
Izmijenjeni ‘film‘ jezgre ima duboke implikacije za geohemijske cikluse koji povezuju ciklus površinske vode s dubokom metalnom jezgrom.