VOYAGER 1 JE IZVAN SUNČEVOG SISTEMA, ŠALJE MISTERIOZNE PODATKE

Sonda Voyager 1 lansirana je 1977. godine te je prije desetak godina napustila naš Sunčev sistem.

Sada, 45 godina nakon lansiranja, počela je prema Zemlji slati čudne podatke.

NASA je saopćila da iako sonda još uvijek radi ispravno, očitanja iz njenog sistema za određivanje položaja (AACS) ne odgovaraju smjeru i orijentaciji letjelice, što sugeriše da je letjelica zbunjena oko svoje lokacije u svemiru.

Voyager 2 i dalje šalje očekivane podatke

Voyager 1 putem AACS sistema šalje podatke o svom okolnom međuzvjezdanom okruženju dok drži antenu letjelice usmjerenu tačno na našu planetu, piše Business Insider.

  • Ovakva misterija nije nešto neobično u ovoj fazi misije Voyager. Obje letjelice, Voyager 1 i Voyager 2, stare su skoro 45 godina, što je daleko iznad njihovog predviđenog roka funkcionisanja – rekla je Suzan Dod, voditeljica projekta Voyager 1 i 2 u NASA institutu Jet Propulsion Laboratory.

NASA je navela da se Voyager 2 ponaša normalno, odnosno da šalje očekivane podatke.

Sonda Voyager 1 napustila je naš Sunčev sistem i ušla u međuzvjezdani prostor 2012. godine. Sada je od Zemlje udaljena oko 23 milijarde kilometara, odnosno radi se o letjelici koja je otišla u najudaljenije dijelove svemira do sada.

Antena u ispravnom položaju

NASA je navela kako inženjeri pretpostavljaju da AACS sistem Voyagera 1 šalje nasumično generisane podatke koji ne “reflektiraju ono što se zapravo događa na letjelici”. Ali zanimljivo je da je sama antena svemirske letjelice i dalje u ispravnom položaju, odnosno da prima i izvršava naredbe NASA i šalje podatke nazad na Zemlju.

Stručnjaci su takođe kazali da problem sa sistemom nije podstakao sondu da pređe u “siguran način rada” (engl. safe mode), tokom kojeg obavlja samo ključne operacije.

  • Sve dok ne shvatimo što se tačno događa, ne možemo predvidjeti hoće li ovaj problem uticati na to koliko dugo letjelica može prikupljati i prenositi naučne podatke – saopćila je NASA.

“To je veliki izazov za naš tim inženjera”

Dod i njen tim se nadaju se da će uskoro shvatiti zbog čega je sonda počela slati ovako čudne podatke.

  • To je veliki izazov za naš tim inženjera – rekla je Dod.

Naime, s obzirom na udaljenost Voyagera 1, svjetlosti je sada potrebno 20 sati i 33 minute da stigne do njegove međuzvjezdane lokacije, tako da poruci sa sonde treba dva dana da dođe do NASA.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

VIDJELA FRIZERA UOČI UBISTVA, OTKRILA ŠTA JOJ JE REKAO: IŠAO JE...

0
Mještani Velesa šokirani su jezivim zločinima koja su se dogodila u Sjevernoj Makedoniji u razmaku od pet dana. Žežovskog su svi znali kao dobrog i mirnog čovjeka, koji je nekada bio ugledni frizer u tom mjestu.