Ministar zdravstva KS Haris Vranić istakao je kako epidemiološki podaci s kojima raspolaže već sedam dana, evidentno ukazuju da je KS ušao ‘u pik trećeg talasa virusa korona’, ali da je u blagom padu.
- Nikada broj testiranih nje bio ispod 1.200, što znači da je reprezentativni uzorak u odnosu na druge dane počevši od 16. marta kada smo imali najveći broj zaraženih 822, pa se on smanjivao, te je prekjučer iznosio 568 – pojasnio je ministar.
Istakao je da je problem popunjenost bolnica i manji broj izliječenih, ali je jedina sreća što je malo ljudi na respiratorima, a i smanjuje se broj umrlih u KS. Naglasio je da ono što se prvo počelo dešavati u Kantonu Sarajevo sada se odražava na ostatak Federacije BiH te da je u razgovoru s premijerom Fadilom Novalićem i ostalim ministrima i premijerima, ukazao na taj problem.
- Ako ne bude reagirala Federalna vlada ili Krizni štab FBiH, odnosno ako ne daju neke upute, cijela Federacija će biti u problemu. Sumnjam da ćemo uspjeti zaustaviti rast. Sreća je da je RS uvela strožije mjere nego što smo mi uveli, oni su sada zatvoreni – dodao je ministar Vranić.
Lockdown, koji je sada donesen na 14 dana, po riječima ministra, može biti i produžen na mjesec.
Naveo je kako su važni zdravstveni radnici, koji već 14 mjeseci rade bez prestanka. Kazao je da je virus mutirao i da dolazi novi ‘austrijski soj’ te da država mora učiniti nešto kako se ne bi pojavio i ‘četvrti val’.
- Veliki je teret na zdravstvenim radnicima, ali bez nabavke vakcina imat ćemo nažalost i dalje veliki broj umrlih. Transmisija novog soja virusa je brža i klinička slika se brže usložnjava. Situacija je ozbiljna, te apelujem na sve da se pridržavaju mjera, jer samo tako možemo imati manji broj zaraženih – poručio je ministar.