Svi oni koji brinu zbog prevelike uključenosti tehnologije u životu najmlađih generacija – od korištenja mobitela, igranja s tabletom ili gledanje YouTube videa prije nego i prohodaju, čini se kako su takve stvari tek uvertira u odgoj djece u budućnosti.
Naime, tete u vrtićima bi polako mogli zamijeniti roboti, barem u Japanu, piše BBC. U zemlji u kojoj je broj prijavljene djece na listama za čekanje najniži što je bio u posljednjih deset godina (zbog malog nataliteta), on ipak iznosi čak 20 hiljada.
O toj djeci brinu majke, koje su nakon rođenja ostale kod kuće i odrekle su se svojih profesionalnih života ili su ih privremeno zamijenili onima majke i domaćice. Ipak, vlada ih pokušava potaknuti da se što prije i u što većem broju vrate na posao, no u tome ih sprječava činjenica kako je u Japanu premali broj vrtića te odgajatelja.
Nacija koja svijetu neprestano pruža nova tehnološka rješenja tome je doskočila razvojem specijaliziranih robota, kao što je Vevo. Oni bi ispočetka bili samo ispomoć u odgojnim ustanovama – nadzirući koliko djeca spavaju, jesu li sve pojela i slično. No, njihovi kreatori vjeruju kako je potencijal puno veći od toga, te bi uskoro mogli biti obogaćeni i “ljudskim vještinama”, kao što je pozdravljanje djece, tješenje, pričanje priča…
Dobrodošla pomoć ili prijetnja?
Tempo razvoja umjetne inteligencije jedan dio ljudi plaši, prvenstveno jer ugrožava radna mjesta namijenjena ljudima. U vrtiću u Tokiju gdje su roboti uvedeni, takva pomoć je dobrodošla, a roditelji su zadovoljni.
Djeci su takvi roboti simpatični te ih doživljavaju kao igračke, iako su danas njegovi zadaci samo oni praktične prirode.