Direktor WHO-a za Evropu Hans Kluge rekao je da, iako je broj slučajeva opao tokom proteklih mjesec dana, ta je brojka deset puta veća nego u maju prošle godine.
Do danas je cijela Evropa prijavila blizu 38 miliona slučajeva COVID-19, dodao je na virtualnoj konferenciji za novinare.
Kluge je također izrazio zabrinutost zbog nekih dugotrajnih efekata virusa, poznatih kao long-COVID, a koji uključuju umor, srčane i neurološke poremećaje.
- Virus SARS-CoV-2 nastavlja se širiti vrlo velikom brzinom širom Evrope, sa dvije zabrinjavajuće varijante”, rekao je Kluge.
Evropska regija WHO-a uključuje 55 zemalja i proteže se od Grenlanda na sjeverozapadu do ruskog Dalekog istoka u blizini Japana. Zvaničnik je rekao da prenos nastavlja usporavati u cijeloj regiji.
- Smanjenje broja novih slučajeva u proteklih mjesec dana registrovan je u zemljama koje su primijenile nove mjere za usporavanje prenosa”, rekao je Kluge.
Primijetio je da je broj novoprijavljenih slučajeva opao za skoro polovinu od kraja 2020. godine.
- Međutim, broj novih slučajeva u regiji sada je deset puta veći nego u maju prošle godine. I dalje je slučaj da širom regije većina zemalja ima vrlo visok ili visok nivo prenosa zaraze u zajednici”, pojasnio je Kluge.
Također je rekao da značajan dio onih koji su preživjeli COVID-19 pita kada i hoće li se u potpunosti oporaviti i vratiti na staro, prije zaraze.
- Ovo su hiljade onih koji imaju post-COVID stanja, koja se nazivaju i long-COVID ili post-COVID sindrom”, rekao je Kluge.
Kako je kazao, otprilike jedan od 10 oboljelih od COVID-19 osjeća se loše 12 sedmica nakon zaraze, a mnogi i mnogo duže.
Martin McKee, profesor evropskog javnog zdravlja na Londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu, rekao je da su vjerovatno trebali očekivati da će oporavak nakon zaraze trajati duži vremenski period.