- 56 država donijelo je mjere o putovanjima u nastojanju da odgode uvoz nove varijante – kaže WHO u naputcima objavljenima u utorak.
Organizacija sa sjedištem u Ženevi redovito donosi preporuke za koje se ne može reći da ih 194 država članica primjenjuje.
- Opće zabrane putovanja neće spriječiti međunarodno širenje virusa, a bit će težak teret za živote ljude i zarađivanje za život – upozorava WHO.
Naprotiv, mjere “bi mogle imati negativan učinak na zdravstvene sustave u pandemiji jer bi mogle odvratiti države da prijave nova sekvenciranja i epidemiološke podatke”, kaže organizacija koja je takvo upozorenje već izrekla tijekom vikenda.
WHO poziva osobe koje nisu dobra zdravlja i prijeti im teži oblik covida, da odgode putovanja.
- Osobe iznad 60 godina i one koje s komorbiditetima (srčane bolesti, karcinom, dijabetes) trebaju odgoditi putovanja – preporučuje WHO.
Poziva sve putnika da budu “na oprezu”, da se vakcinišu i poštuju sanitarne propise o javnom zdravlju bez obzira na vlastiti vakcinacioni status, da nose maske i održavaju fizički razmak, izbjegavaju okupljanja, provjetravaju prostorije.
U nedjelju je regionalni ured WHO-a za Afriku pozvao zemlje da ostave granice otvorenima, a Južna Afrika zatražila je “trenutačno ukidanje” ograničenja za putovanje koje su države počele donosi nakon otkrića varijante omikron.
U tehničkim naputcima u utorak WHO poziva zemlje da pri odlukama o donošenju mjera procijene rizike kao što su pregled putnika, stavljanje u izolaciju.
- Sve mjere moraju biti proporcionalne riziku, ograničene u vremenu i primijenjene poštujući dostojanstvo putnika, ljudska prava i temeljne slobode”, piše WHO.
- Bitna međunarodna putovanja – uključivo hitna humanitarna putovanja, repatrijacija državljana i prijevoz nužne opreme i materijala moraju biti priorieti”, navodi WHO preporuke kakve je već davao u prvim mjesecima pandemije.