ZABILJEŽEN PORAST BRUTALNOG NASILJA ZBOG MANJKA DRUŠTVENE EMPATIJE

Ministarstvo za demografiju, porodicu, mlade i socijalnu politiku obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u sjećanje na ubijene žene u sudnici 1999. godine, kao i na sve žene žrtve nasilja, stručnim skupom "Nasilje u društvu - izvor stresa i traume i/ili profesionalni izazov za stručnjake".

Na samom početku stručnog skupa, ministrica za demografiju, porodicu, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković poručila je kako se danas Hrvatska po 20. put podsjeća na tragični događaj kada su ubijene sutkinja, supruga i advokatica, a zapisničarka teško ranjena tokom brakorazvodnog procesa u sudnici od strane supruga.

  • Cilj ovog skupa prvenstveno je senzibilizirati javnost i struku za probleme nasilja nad ženama u društvu te probleme svih ostalih vrsta nasilja, posebno u porodici, nasilja nad djecom, osoba s invaliditetom i svim ranjivim grupama. Cilj nam je promicati nultu stopu tolerancije prema svakoj vrsti nasilja u hrvatskom društvu – poručila je ministrica Bedeković.

Ministrica je podsjetila na tragični događaj od ljetos u kojem su ubijeni socijalna radnica i pravnik u prostorijama Centra za socijalnu zaštitu u Đakovu te kazala kako se u sve centre i podružnice uvodi fizička i tehnička zaštita kroz proširenje ovlasti zaštitarske službe i uvođenje detektora metala na glavnom ulazu do 30. septembra ove godine.

Šest hrvatskih kantona još uvijek nema sigurne kuće koje pružaju privremeno utočište žrtvama porodičnog  nasilja, navela je ministrica te dodala kako će se do kraja ove godine osigurati privremeni prostori, skloništa, za ovu namjenu, dok će se za trajna rješenja koja su pripremi osigurati financiranje iz fondova Evropske unije.

Ministrica Bedeković je upozorila kako je u hrvatskom društvu potrebno osnažiti kulturu nenasilja, dodavši kako je riječ o procesu u kojeg se mora uključiti međuresornom suradnjom.

Psihijatar Herman Vukušić, koji je izlagao o temi krize kao pokretača individualnog nasilja, smatra kako u hrvatskom društvu dolazi do cikličkih pojava nasilja.

  • Nasilje je javnozdravstveni problem i kao takvog ga prepoznaje Svjetska zdravstvena organizacija. Najbolja i najučinkovitija strategija odnosi se na tri razine prevencije, s tim da se današnji skup odnosi na sekundarni i tercijarni oblik – kazao je Vukušić.

Vukušić ocjenjuje kako nasilje u Hrvatskoj još uvijek nije statistički poraslo u odnosu na prošlu godinu, ali kako su oblici, surovost nasilja i gubitak empatije u cijelom hrvatskom društvu zabrinjavajući.

Ocijenio je kako je Hrvatska danas, 22 godine nakon teškog ratnog sukoba, u lošijem stanju nego u ratno i poratno vrijeme, kada je, tvrdi, u društvu bilo više empatije, društvene solidarnosti i razumijevanja među ljudima.

  • Uzrok nikada nije u pojedincu, uzrok je kompleksan i nalazi se u cijelom društvu – poručuje Vukušić.

Na obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama danas u kazalištu Vidra učestvuju glavni direktor policije Nikola Milina te predstavnici Ministarstva pravosuđa, Vrhovnog suda, Županijskog suda u Zagrebu, Općinskog građanskog suda u Zagrebu, Udruge hrvatskih sudaca i drugih partnera, javlja Fena.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

GODIŠNJI RAST OD 15,6 POSTO: PROSJEČNA PLAĆA U FEDERACIJI BIH U...

0
Prosječna isplaćena neto plaća u Federaciji BiH u januaru iznosila je 1.208 KM i nominalno je veća za 2,4 posto, a realno za 2,1 posto nego u prethodnom mjesecu.