Mještani koje je zadesilo nevrijeme kažu da su štete nemjerljive.
Nema ko da sanira štete uzrokovane nevremenom
U nekim mjestima još uvijek nema snabdijevanja električnom energijom. Počupana stabla, ogoljene šume, uništeni voćnjaci, porušeni stubovi i pokidani kablovi za snabdijevanje električnom energijom.
To je epilog katastrofalnog nevremena, koje je zadesilo pojedina banjalučka sela između 2-3. decembra ove godine.

Ledena kiša, susnježica i olujni vjetar uništili su voćnjak Milana Spasenića, koga smo zatekli kako pokušava spasiti ono što je ostalo poslije nevremena.
-A ostalo je jako malo, priča ovaj mještanin iz Gornjih Borkovića.
- Ne znam tačno koja je šteta, ali je ogromna. Ja imam ogromno voće. Tu imam preko 4 dunuma voća, samo ja. Ima brat ovamo, i on tako. To treba počupati prvo, pa onda treba ponovo posaditi. Dok to sve poraste, ja to neću dočekati sigurno. Meni je sedamdeset i nešto godina.“, kaže Spasenić.
Desetine hiljada kubika šume je uništeno. Mještani pitaju, kako će ovo biti riješeno?
- Kompletne mjesne zajednice od Šehera, preko Han Kola, Manjače kompletne, Manjača je u presjeku svojih 100 kilometara, od Prijedora do Ribnika do Mrkonjić Grada, sve je zahvaćeno. Ovo su samo sitne stvari koje se sada mogu u kameru vidjeti. Na područjima viših dijelova šuma, leže na hiljade kubika tehničke mase, koja je potrebna industriji ove zemlje i ljudima koji se bave sa tim poslom.“, poručuje Milenko Palačković iz sela Melina.
Slike sa terena objavljene su i putem društvenih mreža. Na njima se vidi da je u nekoliko naselja u potpunosti bio prekinut saobraćaj, zbog čega su vatrogasci imali pune ruke posla. Tokom dva dana zabilježili su više desetina intervencija, a najveći broj se odnosio na oborena stabla koja su morali uklanjati sa saobraćajnica, piše RTVBN.com.

- Do danas mi imamo pojedinačne zajhtjeve građana koji prijavljuju štetu i u skladu sa zakonom i procedurama, uputili smo ih na zvanično podnošenje zahtjeva prema banjalučkoj gradskoj upravi.
Nadležno odjeljenje za ovu vrstu problema je Odjeljenje za privredu.
- Tek kad primimo zahtjeve, mi ćemo sagledati sve mogućnosti, eventualno oko nadoknade štete i drugih vrsta pomoći – kaže šef Odsjeka za poslove Civilne uprava u Banjoj Luci Mladen Ćućun.
A Odjeljenju za privredu u gradskoj upravi Banja Luka, su se obratili i mještani. I od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS tražili su da izađu na teren i da utvrde kolika je pričinjena šteta.
- Znači odgovora nema. Da im ja napišem pismeni zahtjev, na koji će oni meni za 60 dana odgovoriti.“, ističe Milenko Palačković, mještanin Meline.
Da li su nadležni u međuvremenu izlazili na teren i šta su tom prilikom utvrdili – pitanja su koja su ostala bez odgovora..