Metalna baklja od rozog zlata, na vrhu u obliku cvijeta trešnje, zapaljena je u vrlo simboličnom sportskom kompleksu J-Village, koji je služio kao baza za pomoć nakon nuklearne katastrofe 11. Marta 2011., koja je bila posljedica potresa i tsunamija na sjeveroistoku Japana. Čast da prvi ponesu baklju pripala je Nadeshiko Japan, ženskoj nogometnoj reprezentaciji koja je 2011. osvojila naslov svjetskog prvaka. Nakon njih će baklju nositi oko 10,000 trkača kroz 47 japanske prefekture.
Svečanost kretanja baklje na put po Japanu održana je bez gledatelja zbog pandemije koronavirusa, ali je prenošena uživo. Navijačima je naloženo da se udalje s puta dok baklja prolazi, kao i da se suzdrže od glasnog navijanja.
Prema istraživanjima, čak 36% Japanaca želi ponovno odgoditi igre, iz straha od novog koronavirusa. Javnost podržava eventualno otkazivanje događaja s 34% i snažno se protivi dodatnoj financijskoj pomoći organizatorima, jer će igre za grad Tokio već imati dugoročne posljedice.
Finansijska šteta koja je gradu Tokiju nanesena ljetnim olimpijskim igrama 2020. procjenjuje se na oko 6 milijardi eura, unatoč financijskoj pomoći japanskih vlasti, jer je japanski premijer također uključen u organizaciju događaja.
Ukupni proračun igara iznosi gotovo 12 milijardi eura. Gotovo četvrtina svih sponzora odustala je od projekta Ljetnih olimpijskih igara 2020. Razlozi za otkaz su različiti: neki su odustali zbog financijske nelikvidnosti firmi izravno pogođenih pandemijom, dok drugi razlozi imaju više veze s nesuglasicama oko sponzorskih ugovora, ili su se stvari zakomplicirale dodatnim sponzorskim troškovima.
Ljetne olimpijske igre 2020. zasad ostaju s 57 sponzora, a Međunarodni olimpijski odbor osigurao je dodatnih 750 milijuna eura u fond za premošćivanje u znak solidarnosti.
Ljetne olimpijske igre održat će se u japanskom glavnom gradu Tokiju od 23.jula do avgusta 2021. Godine prvi put bez stranih gledaoca.
(Omar Švrakić)