Tako je i u SAD-u, koji je epidemija COVID-19 uglavnom poštedjela, gdje je u jednom danu broj umrlih skočio s jednog na čak šest, dok se broj zaraženih povećao na 105.
A dok se SAD sprema na naglo širenje koronavirusa, sve su glasnije kritike na nepripremljenost stručnih službi, na neadekvatno upravljanje ovom krizom iz administracije predsjednika Donalda Trumpa, pa čak i na zataškavanje.
Neovisni novinar i bloger Judd Legum tako je na Twitteru upozorio kako je američki Centar za kontrolu i prevenciju zaraze (CDC) prestao objavljivati evidenciju broja Amerikanaca testiranih na koronavirus. Kao dokaz je priložio screenshot stranice CDC-ja prekjučer, kad je među stavkama iz evidencije bio i broj testiranih, uz screenshot stranice jučer, kad je ta stavka odjednom nestala iz evidencije.
Ovo je prikrivanje
- Nedostatak testiranja je skandal. Ovo je prikrivanje – napisao je Legum, čiji tvit je prenio i američki tech portal Verge.
Podsjetimo, prvi slučajevi zaraženih koronavirusom u SAD-u potvrđeni su prije manje od sedam dana.
Verge također piše da je prošle sedmice šest laboratorija za javno zdravstvo trebalo početi izvoditi vlastite testove na koronavirus, kako ne bi ovisili o laboratoriju u sjedištu CDC-ja u Atlanti.
Greške, kašnjenje i premali broj testiranja
Prvi pokušaj masovne proizvodnje dijagnostičkog seta za testiranje bio je neuspješan, piše New York Times, što je otkriveno tek kad su stotine testova poslane u laboratorije diljem zemlje. Na zamjenu je trebalo čekati nekoliko sedmica, ali lokalni laboratoriji ni s njim ne mogu dijagnosticirati zaražene, već moraju poslati uzorke na provjeru u sjedište CDC-ja.
Kritičari tvrde da su CDC i Trumpova administracija na ovaj način osigurali da se testira vrlo mali broj ljudi, što povezuju s Trumpovom bijesnom reakcijom na izvještavanje o epidemiji i dramatičnom padu burzi koji je uslijedio.
S povećanim kapacitetom i rastom broja zaraženih, za očekivati je i drastično povećanje broja testiranih. Ako do toga ipak ne dođe, točnost evidencije zaraženih u SAD-u bit će dovedena u pitanje. A mnogi znanstvenici također sumnjaju da se veliki broj Amerikanaca u međuvremenu već zarazio, što nije otkriveno zbog neadekvatnog testiranja.
Pozitivni pacijent u Teksasu pušten iz karantene
CDC se već našao na udaru kritika lokalnih, ali i središnjih vlasti u Washingtonu zbog grešaka i odgoda povezanih uz CDC-ove testove. I lokalni liječnici kritizirali su CDC zbog neadekvatnog dijeljenja medicinskih informacija o epidemiji.
Ova državna agencija tako je do sada objavila samo jednu detaljnu studiju pacijenta iz SAD-a koji se oporavio od bolesti, prilikom čega je navela koji su se lijekovi koristili tokom tretmana i kako je pacijent na njih reagirao. Iako CDC ima informacije o liječenju ostalih pacijenata s koronavirusom u SAD-u, nije ih podijelio s liječnicima diljem zemlje.
Mediji su nedavno kritizirali CDC i zbog toga što je navodno pustio pacijenta iz karantene u Teksasu za kojeg se kasnije utvrdilo da je pozitivan na novi soj virusa.