ZAŠTO SE BEBE RAĐAJU SA PLAVIM OČIMA, A POTOM PROMIJENE BOJU

Bebe se ne rađaju sa svim melaninom koji im je po prirodi namijenjen. Proces sazrijevanja nastavlja se nakon rađanja. Boja očiju ne formira se prije druge godine života.

To je povezano sa količinom melanina pri rođenju te kako se taj melanin povećava nakon rođenja, objasnio je Norman Saffra, čelnik Oftalmologije na američkom Medicinskom centru Maimonedes u Brooklynu, prenose 24sata.

Pojasnio je da je melanin pigment – što ga više imate u očima, kosi i koži, oni su tamniji. Time se, kaže, i više sunčeve svjetlosti reflektira. Male naslage melanina u šarenicama čine ih plavima, dok ih srednja količina čini zelenima ili im daje boju lješnjaka, dok zbog velike količine boja šarenice postaje smeđa.

Ilustracija

Bebe se ne rađaju sa svim melaninom koji im je po prirodi namijenjen, tvrdi.

  • Proces sazrijevanja nastavlja se nakon rađanja. Boja očiju ne formira se prije druge godine života – kaže Norman Saffra, no dodaje da to nije slučaj baš uvijek.
  • Pojedinci tamnijeg pigmenta obično dobivaju bebe smeđih očiju, jer njihova novorođenčad već u startu ima više pigmenata – dodao je.
  • Bebe bijelaca najčešće se rađaju s tamnoplavim očima, s primjesama sive, a boja se može i nekoliko puta promijeniti do prvog rođendana. Bebe drugih rasa rađaju se sa smeđim očima, koje i ostaju takve – objasnila je pedijatrica Giovana Armano.

Pri porođaju, kad dijete dođe na svijet i odmah na jako svjetlo, potiče se proizvodnja melanina u šarenici, a to može dovesti do promjene boje. Samo mrvica melanina i dijete će imati plave oči, dodajte još malo i oči postaju sive, zelene ili boje lješnjaka.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

SMARAJU VAS REKLAME NA YOUTUBEU? EVO NAČINA KAKO DA IH BLOKIRTE

0
YouTube je prošle godine pokrenuo potpuni napad protiv blokatora reklama u oktobru, nakon početnog eksperimenta u malom obimu u junu.