Šef Koordinacije za djelovanje u Siriji Muhammed Hallaj kazao je da snage Assadovog režima, njima združene proiranske terorističke grupe i ruske snage izvode žestoke napade na naseljena mjesta u Idlibu i da sve veći broj mještana napušta svoje domove.
On je kazao da je situacija najteža na periferiji Marrarinnuman koja se nalazi na jugu Idliba.
- Ti ljudi žive u izuzetno teškim uvjetima. Stotine porodica su bez krova nad glavom. Većinom su to žene i djeca koji utočište traže pod krošnjama maslinovih stabala – kazao je Hallaj.
Ističući kako je zbog neprekidnih napada teško utvrditi broj raseljenih, Hallaj je kazao da je samo u proteklih pet dana domove napustilo najmanje 80.000 osoba.
On je optužio Assadove režimske snage i njihove saveznike da bombardiraju i škole, bolnice, džamije i druge civilne objekte.
Jedan od izbjeglih iz Idliba Muhammed Hassas za AA je kazao da civili u toj sirijskoj regiji proživljavaju najteži period od početka sirijskog rata.
- Situacija je katastrofalna. Između dva napada Assadovih režimskih snaga bude kraća pauza i mi to koristimo da pobjegnemo. Ruske zračne snage kada napadaju onda nema pauza i niko ne može izaći napolje. Generalno ne znamo ni gdje idemo, samo da pobjegnemo od tih napada – kazao je Hassas.
U Idlibu, kao utvrdi sirijske opozicije, živi oko četiri miliona stanovnika i interno raseljenih koji su meta stalnih režimskih napada.
Uz posredstvo Turske, Rusije i Irana tokom majskih pregovora 2017. godine u Astani je Idlib proglašen zonom deeskalacije. U Sočiju je 17. septembra 2018. postignut dodatni dogovor o primirju u Idlibu i uspostavi deeskalacijske zone.
Shodno dogovoru, opozicione snage su u oktobru povukle teško naoružanje iz regije, a snage odane Assadovom režimu nisu obustavile artiljerijske i zračne napade u toj regiji.
Od potpisivanja tog sporazuma u napadima Assadovih snaga i njegovih saveznika u Idlibu je ubijeno najmanje 1.300 civila, a u protekloj godini raseljeno je više od milion ljudi.