Igre su otvorene 25. avgusta a zatvorene 11.septembra 1960.godine. Olimpijsku baklju zapalio je italijanski atletičar Giancarlo Peris. Igre u Rimu trebale su biti održane još 1908.godine ali je talijanska vlada zbog erupcije vulkana Vezuva odustala od organizacije pa je organizacija te godine pripala Londonu.
Ove igre prve su kojima je globalni razvoj i širenje televizije pomogao u promociji. Preko 100 televizijskih kanala prenosilo je natjecanja a nakon ovih prenosa svijet je počeo dobijati i prve sportske zvijezde.
Mnoge zanimljivosti vezane su za ovo takmičenje. Amerikanka Wilma Rudolph osvojila je tri zlata u sprinterskim disciplinama a prije toga kao dijete bolovala je od dječije paralize ali se uz sport uspješno oporavila i postala prvakinja.
Muhamed Ali (Cassius Clay) osvojio je zlato u lako-teškoj kategoriji. Abebe Bikila iz Etiopije pobijedio je maraton trčeći bos i postao prvi olimpijski pobjednik iz Afrike. Danski biciklist Knut Jensen kolabrirao je tokom utrke i nakon toga preminuo je u bolnici, a jednom trkaču oduzeta je medalja u utrci na 800 metara zbog vjetra koji mu je puhao u leđa i davao dodatnu snagu!
Sportisti SSSR-a osvojili su više od četvrtine medalja i pokazali svoju nadmoć.
Sportisti Južnoafričke republike posljednji put su nastupili U Rimu na olimpijskim igrama zbog zabrane koju su kasnije dobili zbog rasne segregacije. Zabrana im je ukinuta 1992. godine.
Pored SSSR-a koji je osvojio 103 medalje drugo mjesto u ukupnom poretku osvojila je SAD sa 71 medaljom a treće mjesto dijele Italija i Njemačka sa 42 i 36 medalja.