Činjenjica je da se razlikuju biološki, i karakterno, ali pogrešno je mišljenje da žena ima svoje mjesto jedino u porodici, i profesiji, jasne su poruke novoizabrane Zastupnice u PS BiH Nade Mladine.
– Što se tiče politike, angažmana i društvenih tokova, da nije bilo odluka vezano za kvote, teško da bismo se izborili za učešće žena u bh. politici. Međutim zahvaljujući izbornom zakonu, opet smo dobili jedan bumerang da se vratimo na pozicije na kojoj smo bili. Vrlo je interesantno da se uspjelo doći do jednog broja žena u Parlamentu. – poručila je Mladina.
U politici nema mjesta za slabosti
Govoreći o političkom angažmanu, Alma Čolo, novoizabrana Zastupnica u PS BiH, navodi kako žene ne bi trebale ostaviti mjesto za tremu, jer ljudi skloni tome ne odaju samopouzdanje, a sagovornici osjete tu slabost. Naglašava kako upravo zbog toga u politici nema mjesta za slabosti.
– Žene u političkom smislu još uvijek nisu ključni donosioci odluka, ne učestvuju u ključnim odlukama, ali vremena se mijenjaju. Dovoljno je da žene same spoznaju da mogu promijeniti tu percepciju, jer im Ustav, zakoni i konvencije daju mogućnost da se angažiraju u javnom i političkom životu – naglašava Čolo.
Zaključuje kako žene u političkom životu od muškaraca trebaju tražitit da se i njihov glas čuje, i da se njihovo znanje uzme u obzir prilikom donošenja ključnih odluka, koje su svakako od državnog interesa, a u državnom Parlamentu donose se takve odluke.
Žene nisu kreirale društvo rata
Čolo napominje kako žene nisu kreirale društvo rata, nisu učestvovale u ubistvima, i te inače nisu sklone kriminalitetu.
– Ja sam deset godina bila tužiteljica, od 100% izvršitelja krivićnih djela, samo 3% su žene, i one uglavnom krivično djelo počine u samoodbrani. Nisu one koje ubijaju, pucaju, kradu i zloupotrebljavaju službene položaje – zaključuje Čolo.
Nada Mladina napominje i kako ne treba zaboraviti angažman žena u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu, te da je vrlo nepravedno što one nisu uvažene na način kako to treba biti nakon rata.
Na globalnom nivou postoje brojne organizacije koje se bave pravima žena, a bez obzira iz kojih stranaka one dolazile, ukoliko budu na pravi način umrežene, naročito kroz političku scenu mogu pokrenuti društvo. U BiH, u prvom redu, to bi se moglo vidjeti kroz donošenje zakona o pravima djece, majki, i porodilja.