Građani su danima u kampusu izražavali svoje nezadovoljstvo političkim stanjem u gradu, a vrhunac je bila odluka policije da opkoli kampus i stavi ga pod opsadu kako bi demoralisala demonstrante.
Prilikom okončanja opsade nasilnim upadom policije kampus građani su protiv snaga sigurnosti upotrebljavali zapaljive bombe i kamenje, a policija suzavac i gumene metke. Nije poznato koliko ima povrijeđenih.
Naime, u unutar zgrada kampusa našlo se oko 500 demonstranata, dok je policija u nedjelju opkolila držeći područje po opsadom. Desetine građana je probalo probiti obruč, ali bi ih policija dočekala sa suzavcem i gumenim mecima.
Policija opravdavala upotrebu sile tvrdnjom da je grupa građana pokušala da fizički probije kordon.
S druge strane, policija je pokušala i u nedjelju ući u kampus, ali su ih demonstranti dočekali sa velikim otporom.
Građani su u kampusu protestovali danima, a postoji bojazan da je za njih uslijed opsade policije nestalo hrane, mada dotok vode nije prekinut.
Postojala je mogućnost da policija u ponedjeljak ujutro dozvoli demonstrantima napuštanje kampusa, ali pod uslovom da se razoružaju i skinu maske.
Mnogi su odbili izaći iz prostog razloga što će svakako biti uhapšeni pa su izabrali da se to desi unutar kampusa.
Demonstracije u Hong Kongu traju mjesecima, a uslijed bojazni dijela građana da se Peking narušava visoku autonomiju ovog kineskog grada. Također, vlasti su zabranile nošenje maski tokom protesta, što je kasnije ocijenjeno kao kršenje Ustava Hong Konga.