ZIMA PRED VRATIMA, A PLIN SVE SKUPLJI: POVEĆANA POTRAŽNJA ZA OGRJEVOM, EVO KAKVE SU CIJENE

Poskupljenje plina, ali i najave da bi cijene ovog energenta uskoro mogle dodatno skočiti, mnoge građane su natjerale da osiguraju alternativne načine zagrijavanja ili da odmah pređu na peći na čvrsto gorivo.

Da je povećana potražnja za drvima i ugljem, potvrdili su za Hayat.ba iz firme ‘Drvosječa’.

  • Dosta građana se vraća na grijanje putem vlastitog ložišta. Iz njihovih izjava možemo zaključiti da su se za to odlučili jer smatraju da je to najsigurnije. Situacija s plinom je dosta nesigurna, što je bio slučaj prošle godine – kazao nam je Muhamed Helać, portparol ove firme.

Dodaje da su zabilježili porast potražnje za ogrjevom u posljednjim sedmicama zbog sve nižih temperatura.

Ilustracija (Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL)
  • Sezona je krenula, ali dosta kasnije, jer smo imali neuobičajeno visoke temperature za ovaj period godine. Tržište je stabilno, dostupne su dovoljne količine, nema straha od nestašice, ali ni od abnormalnih povećavanja cijena ogrjeva – kazao je Helać za Hayat.ba.

Kada je riječ o cijenama, Helać dodaje da tona peleta košta 520 KM, metar iscijepanih drva 165, tona briketa 450, tona mrkog uglja 285, tona lignita 235 KM.  

  • Ove cijene su na snazi od avgusta i nadamo se da neće doći do promjena do kraja godine. Apelujemo na građane da podmire svoje obaveze za ogrjevom, jer očekujemo da će se povećati potražnja za inostranstvo – dodao je Helać.

(A. Jamaković)

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE