ZNATE LI RAZLIKU IZMEĐU BRESKVE I NEKTARINE?

Mnogi više vole jedno voće od drugoga, pa tako tvrde da je breskva sočnija i slađa od nektarine i obrnuto. Ali, to su lična mišljenja koja se baziraju na utisku, a ne na čvrstim činjenicama

Iznenađenje – nektarina je zapravo vrsta breskve, osim što ima glatkiju kožu u poređenju s breskvom, piše Goodhousekeeping.

U osnovi, mali regresivni gen deli nektarinu od toga da bude breskva. Breskve su porijeklom iz Kine gdje su ih uzgajali za komercijalne svrhe, a u Sjevernu Ameriku stigle su početkom 19. vijeka.

U Kaliforniji su od 1940. uzgajali nektarine da imaju više mesa i javljaju se varijeteti pa je na taj način postala dostupnija širokoj javnosti.

Ilustracija

Koža breskve prekrivena je zaštitnim slojem dlačica koju najčešće uklanjamo prilikom pripreme pekmeza ili pravljenja pita, budući da se prilikom kuhanja i pečenja može stvrdnuti. Koža nektarine je tanja, pa je ona bolji izbor za izradu tarta ukoliko nemate vremena ni volje da je ljuštite.

Osim toga, nema nikakve razlike. Na vrhuncu sezone, u julu i augustu, iako se mogu pronaći već i u kasno proleće i ranu jesen, breskve i nektarine imaju sočno meso i sladak ukus. I kod jedne i kod druge koštica može biti čvrsta i urasla u meso ili pak labava i da se lako odstranjuje. Obje vrste ukusne su sirove ili pečene i kuhane.

Kod biranja voćke važno ih je pomirisati. Ukusnije voće ima intenzivniji miris. Zrele breskve mekše su na dodir. Potražite one s ružičastom i kremasto bijelom ili crvenom bojom, a izbjegavajte one koje su zelenkaste kod peteljke ili su na nekim mjestima natučene.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

GUTERRES: POTREBAN POTPUNI PREKID VATRE U GAZI

0
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Guterres u utorak se založio za potpuni prekid vatre u Pojasu Gaze i rekao da humanitarna pauza između Izraela i Hamasa ne rješava ključne probleme.