Na sjednici je predviđeno određivanje nadležne komisije za razmatranje Izvještaja o provođenju Općih izbora 2018. godine i Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije BiH.
Trebala bi biti određena i nadležna komisija za razmatranje inicijative zastupnika Naše stranke Predraga Kojovića, Aide Baručije i Mirjane Marinković-Lepić koji traže izmjenu Pravilnika o korištenju telefona u PSBiH.
Inače komisije koje će razmatrati te dokumente još uvijek nisu formirane, a u pitanju je šest radnih tijela Doma (Ustavnopravna komisija, Komisija za vanjske poslove, Komisija za vanjsku trgovinu i carine, Komisija za financije i proračun, Komisija za promet i komunikacije te Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova).
Predsjedavajući Denis Zvizdić nije optimista da će se postići dogovor oko održavanja redovne sjednice zbog kako je kazao, unaprijed određenih stavova stranaka koje čine vlast, prije svega HDZ BiH i SNSD-a. Razlog je jasan, SNSD ne želi učestvovati u radu državnog parlamenta sve dok se ne imenuje mandatar za sastav Vijeća ministara, odnosno dok se Vijeće ministara ne formira. Kočnica u cijeloj priči je put BiH ka NATO-u na čemu SDA mjesecima insistira. Konkretno SDA insistira na poštivanju Strategije vanjske politike 2018-2023 i Zakona o odbrani koji nedvojbeno naglašavaju potrebu i zalaganje za NATO integracijama.
- Svi građani BiH a prije svega imajući u vidu ekonomske pokazatelje, a posebno Republika Srpska trpi velike posljedice od činjenice da brojni finansijski sporazumi nisu usvojeni kao ni dio sistemskih i reformskih zakona koji su preostali iz reformske agende BiH – kazao je za Hayat. ba Denis Zvizdić.
Državni zastupnički dom do sada je imao samo tri sjednice od čega je jedna nastavak druge hitne sjednice. Formiranje vlasti blokiraju oni koji uslovljavaju, a to su SNSD odbijanjem nastavka puta za NATO i HDZ izmjenama izbornog zakona. I dok oni uslovljavaju, dvije
- To je jedan nedopustivi luksuz da država kao što je BiH može sebi dozvoliti da neimplementiramo odobrena sredstva za izgradnju infrastrukture koja predstavloja bazu ekonomskog napretka i razvoja – dodao je Zvizdić.
Nedopustivo je ovakvo ponašanje u razvijenim demokratskim zemljama, a da će se ovakav trend nerada i blokade države nastaviti, smara direktor Centra za izborne studije iz Sarajeva Adnan Huskić.
- Nema pritiska niti od strane građana da se nešto tako desi niti ima nekog pritiska od strane međunarodnih aktera koji su do sada uvijek tu bili i uskakali u momentu kada postoji vakuum i nemogućnost da se dođe do dogovora. Mi smo se našli u rascjepu jer ne postoji niti pritisak izvana niti iznutra.
Ne postoje mehanizmi kojima bi se kaznilo neodgovorno ponašanje zastupnika. Jedini način su izbori, koji su u ovom trenutku dosta daleko, a kada počnu izborne kampanje, pored svih načina na koje ih političari kažnjavaju svojim neradom, građani zaboravljaju na neodgovornost tih političara.